Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü (NVİ), isim ve soyad değişikliği hakkında yeni açıklama yaptı. Uygulamadan sadece doğumla Türk vatandaşı olanların yararlanabildiği hatırlatıldı. NVİ, Türkiye'de en çok değiştirilen isim ve soyadları da paylaştı.

Türkiye'de bazı vatandaşlar, isim ve soyadlarından memnun değil. Kimileri yazım ve imla hatası olduğu için, kimileri de 'gülünç' buldukları için soyadlarını değiştiriyor.

24 Aralık'a kadar başvurulabiliyor
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, bir süre önce ad ve soyad değişikliği başvurularının e-Devlet'ten yapılabileceğini duyurmuştu. Çok sayıda vatandaş fırsatı değerlendirerek isim ve soyismini değiştirdi. 

Türkiye'de 5 yıldır süren uygulamada 298 bin 670 kişi soyadını, 134 bin 818 kişi ise adını değiştirdi. Soyadı ve isim değiştirme işlemi 24 Aralık'a kadar devam ediyor.

En çok değiştirilen isim ve soyadları ise Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından açıklandı.

En çok değiştirilen isimler
Genel Müdürlükten yapılan açıklamada "Ülke genelinde ilçe nüfus müdürlüklerine yapılan başvurular kapsamında; 946 Yunis Yunus oldu, 588 Ümüt Ümit oldu, 770 Memet Mehmet oldu, 340 Abubekir Ebubekir oldu, 298 Ferat Ferhat oldu, 218 Çoşkun Coşkun oldu. Kadınlarda; 971 Sümeyya Sümeyye oldu, 276 Keziban Kezban oldu, 592 Firdes Firdevs oldu, 441 Sadet ise Saadet oldu.

Soyisimlerde zirve onun
En çok düzeltilen soyadları ise; 6.550 Top, 3.531 Koyun, 2.432 Satılmış, 2.115 Çoşkun, 2.017 Çakal, 1.830 Deli, 1.729 Uğuz, 1.707 İşik, 1.695 Çıplak, 1.442 Kör oldu" denildi.

NVİ açıklamasında tam olarak "5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununda 17.10.2017 ve 06.12.2019 tarihlerinde yapılan düzenlemeler ile ad veya soyadında; yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti kullanımından kaynaklanan anlam değişlikleri bulunan, genel ahlaka uygun olmayan ve toplum tarafından gülünç karşılandığı değerlendirilen kişiler, yurtiçinde ilçe nüfus müdürlüğüne, yurtdışında ise dış temsilciliklerimize ya da e-Devlet üzerinden başvurmaları halinde, il ve ilçe idare kurulunun vereceği kararla bir kereye mahsus mahkeme kararı aranmaksızın değiştirilmesine olanak sağlanmıştır.

Katil ağabey, 'Kardeşini neden öldürdün' sorusuna 'Sevdiğim için' yanıtını verdi Katil ağabey, 'Kardeşini neden öldürdün' sorusuna 'Sevdiğim için' yanıtını verdi

"Akla mantığa sığmayacak ilişkilendirmeler yapıldı"
Bazı milletvekillerinin son günlerdeki açıklamalarıyla düzenleme hakkında bilgilerinin olmadığı, bilgilerinin olmadığı konu hakkında ise kamuoyunu yanlış yönlendirdikleri görülmüştür. Hatta öyle ki düzenlemeye yönelik uygulamayla ilgili FETÖ mensuplarını kurtarmak ve yabancılara vatandaşlık verilmesi gibi akla mantığa sığmayacak ilişkilendirmeler bile yapılmıştır. Söz konusu düzenlemeden sadece doğumla Türk vatandaşı olan kişiler yararlanabilmektedir. Sonradan Türk vatandaşlığını kazanan kişiler kapsam dışındadır." ifadelerine yer verildi.