Araştırmaya göre gıda fiyatları aylık yüzde 9,02, yıllık yüzde 108,57 arttı.Bu sonuçların ocak ayı için böyleyken ilerleyen zamanlarda daha da kötüleşebileceği ihtimaller arasında duruyor.

TÜRK-İŞ'in araştırma sonrasında yaptığı açıklama ise şu şekilde :

"Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış bir önceki aya göre yüzde 9,02 oranında gerçekleşti.

Son on iki ay itibariyle değişim oranı yüzde 108,57 oldu.

On iki aylık ortalamalara göre değişim oranı yüzde 109,77 olarak hesaplandı"

"Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 8.864,48 TL’ye,

Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı (yoksulluk sınırı) 28.874,55 TL’ye,

Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 11.556,56 TL’ye yükseldi."

"Özellikle son birkaç yıldır ekseriyetle düşük gelirli hane halklarını etkileyen yüksek gıda enflasyonunun önüne geçilebilmesi için çeşitli önlemler alındı:

Gıdada KDV indirimi yapıldı.
Tarım Kredi Marketlerinin şube sayısı artırıldı.
Belli dönemlerde bazı ürünler için ihracat engellendi.
Süte sabit, kırmızı ete taban fiyat getirildi.
Et, bakliyat, hububat, yağlı tohumlar gibi temel gıdalarda ithalatın önü açıldı.
Fiyat istikrar komitesi kuruldu.
Tanzim satış yerleri oluşturuldu."

Sürpriz promosyon anlaşmasına imzalar atıldı! 41.350 lira, 24 Nisan tarihinde hesaplara yatacak. Sürpriz promosyon anlaşmasına imzalar atıldı! 41.350 lira, 24 Nisan tarihinde hesaplara yatacak.

Ancak tüm bu önlemler ve daha fazlası çözüm getirmedi. Cumhuriyetin 100. yılının ilk ayında yıllık gıda enflasyonu yüzde 108’e, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı olan “açlık sınırı” ile “asgari ücret” arasındaki açık şimdiden 360 TL’ye gelmiş oldu. Çareler sorunların başladığı yerde, üretim yerlerinde, yani tarlada ve ahırda aranmalıdır. Tarımsal girdilerde dışa bağımlılığın önlenmesi, üretim maliyetlerinin düşürülmesi, ulusal üretimin planlaması, çiftçinin ve hayvancının para kazanmasının önünün açılması, yoksullaşan ve tüketimlerini kısmak ayrıca daha kalitesizlerini tüketmek zorunda kalan vatandaşların alım gücünün arttırılması gibi kapsayıcı plan ve çalışmalar gerekmektedir."