London Business School Profesörü Portes, bir ülkede merkez bankasına müdahalenin sonuçlarını görmek için Türkiye ekonomisinin bugün düştüğü duruma bakmanın yeterli olduğunu söyledi.

Ders sırasında kalp krizi geçiren öğretim üyesi yaşamını yitirdi Ders sırasında kalp krizi geçiren öğretim üyesi yaşamını yitirdi

London Business School Profesörü Richard Portes, bir ülkede merkez bankasının politik bir müdahale altında olmasının sonuçlarını görmek isteyenin Türkiye ekonomisinin bugün düştüğü duruma bakmasının yeterli olduğunu söyledi.

Dünya ekonomileri enflasyon ve durgunluk endişesi yaşarken merkez bankaları para politikalarının ancak güvenilir bir yönetim altında etkin kullanılması ile yönetilebilecek bu süreçte başrol oyuncuları haline geliyor.

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre, son olarak New York Times'ta yer alan bir yazıda Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina odağa alındı. Savaştan ülke ekonomisini batırmadan geçiren “merkez bankacılığının parlayan yıldızı” olarak tanımlandı.

Yazıda açıklamalarına yer verilen London Business School'dan profesör Richard Portes, Nabiullina'nın bu süreçte politik olarak zor olsa da yapması gerekeni yaptığını belirterek Türkiye açısından çok acı olan şu saptamayı yaptı:

“Eğer bunun tam tersi yapıldığında neler olabileceğini görmek istiyorsanız Türkiye'ye bakmanız yeterli. Yıllardır Merkez Bankası'nın politik bir müdahale altında olmasının enflasyonu nasıl azdırdığını Türkiye'ye baktığınızda görebilirsiniz. Bu ay enflasyon oranı Türkiye'de yüzde 70'e ulaştı.”

Rusya'da yaptırımların gölgesinde ülkenin merkez bankasını yöneten 58 yaşındaki Elvira Nabiullina, New York Times'ta yer alan yazıda attığı agresif adımlarla övüldü.

Yazıda şu ifadelere yer verildi:

“Doğru adımlarla ülkeden çok daha fazla para kaçmasını engelledi, piyasadaki paniği önleyerek bankacılık sisteminde olası bir çöküşün önüne geçti.”

Yazıda bütün bu başarıların ardında Merkez Bankası Başkanı'na duyulan güvenin olduğu ifade edilerek, Rusya Merkez Bankası'nın saygın ekonomistlerle sıkı bir ilişki kurarak ülkenin kilit ekonomik beyni olarak görülmeye başlandığı vurgulandı.