Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, bugün temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi. Ankara'ya gelen Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö Anıtkabir'e ziyarette bulunduktan sonra Beştepe'ye geçerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile iki görüşme gerçekleştirdi. İkilinin toplantısı bittikten sonra bir basın toplantısı gerçekleştirildi.

Türkiye, Finlandiya'dan taleplerinin gerçekleştirilmesi sonucunda NATO'ya katılım konusunda evet oyu vereceğini belirterek NATO üyelik yolundaki izni verdi. Verilen evet kararı TBMM'ye sunulup onaylandıktan sonra netlik kazacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şöyle dedi: ''Güvenlik kaygılarımızın giderilmesi hassasiyetine binaen Finlandiya'nın NATO'ya katılım protokolünün Meclisimizdeki onay sürecini başlatmaya karar verdik.''

"Teröristleri bize vermeyince bizim de İsveç'e olumlu yaklaşmamız mümkün değil"

Erdoğan: "Bizim İsveç'e karşı farklı bir yaklaşımımız yok. Ancak İsveç teröristlere kucak açtı. Stockholm caddesi sürekli olarak Türkiye'deki PKK, YPG uzantılarının gösterileri oluyor. 120 civarında teröristin listesini verdik, 'Bize verin.' dedik. Teröristleri bize vermeyince bizim de İsveç'e olumlu yaklaşmamız mümkün değil. Sayın Başbakan iyi bir insan ama bu teröristleri bize vermediler, veremediler. Vermeyince bizim de İsveç'e olumlu yaklaşmamız mümkün değil. Terörle mücadelede Türkiye'ye yönelik olumsuz adımları gördüğümüz sürece, bu nereden gelirse gelsin her türlü tavrı almaya hazırız. Finlandiya'da bu tür şeyler yok. Finlandiya'da bu tür eylemler olmadığı için İsveç'ten ayırdık, olumlu yaklaşımımızı attığımız imzayla gösterdik. Yazıyı parlamentomuzu gönderdim. Bundan sonrası komisyon oradan da Genel Kurul'a gidecek. Temenni ederim ki seçim öncesi yetişir. İki ülkeye hayırlı olsun.'' diyerek İsveç'e NATO üyelik yolunu şartlı olarak kapattı.

Sürpriz promosyon anlaşmasına imzalar atıldı Sürpriz promosyon anlaşmasına imzalar atıldı

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, İsveç'in de NATO üyesi olması gerektiğini arzuladıklarını söylerek şöyle dedi: "Bence siz her yerde herkesle görüşebilen konuşabilen çok az kişiden birisiniz (Cumhurbaşkanı Erdoğan için söylüyor). Belki de sadece siz bunu yapan tek kişiniz. NATO üyeliğimiz konusunda ifade ettiğiniz haberleri almak bizi çok memnun ediyor. Bugün atılan imza TBMM'nin onay sürecini başlattığına dair. Tüm Finlandiyalılar için çok önemli bir haber bu. Sizlere çok teşekkür ediyoruz. Bir komşumuz da var İsveç. Kendileri iyi insanlar iyi bir halk. Finlandiya'nın NATO'ya üyeliği İsveç olmadan tamamlanamaz. Çünkü ortak çıkarlarımız var. İki komşu ülkeyiz Baltık Denizi'nde kıyımız var.''  dedi.