Avrupa ve Türkiye'de 17 Mayıs'ta beklenen sıcak hava dalgasıyla ilgili hazırlıklar başladı. Avrupa'da sıcaklıkların özellikle bu tarihte artması beklenirken, Türkiye'de de uzmanlar mayıs ayında sıcaklıkların aniden yükselebileceği uyarısında bulunuyor.

Türkiye'deki uzmanlara göre, sıcak hava dalgası 23 Mayıs'tan sonra da devam edebilir ve günlük olarak hissedilebilir. Vatandaşlar, evden çıkarken şemsiye gibi güneşe karşı koruyucu ekipmanları yanlarında bulundurmalı ve sıcak çarpması gibi olası sağlık sorunlarına karşı dikkatli olmalıdır.

Kur bahane zam artışları şahane! Fiyatlarda yüzde 25 köpük var Kur bahane zam artışları şahane! Fiyatlarda yüzde 25 köpük var

Avrupa ülkeleri de benzer önlemler alarak, halkın güvenliğini sağlamaya çalışıyor. Sıcak hava dalgası, özellikle yaşlılar ve kronik rahatsızlığı olanlar için riskli olabilir. Dolayısıyla, bu grupların evde kalmaları ve sıcak saatlerde dışarı çıkmamaları öneriliyor.

Uzmanlar, El Nino'nun etkilerinin devam edeceğini ve sıcaklıkların bu yıl beklenenden daha yüksek olabileceğini belirtiyor.