Atalay'a kamuoyundan çok ciddi tepkiler gelmiş, kendisine yönelik ''kolaysa sen gel o parayla yaşa'' cümleleri üzerine açıklama geldi. Yaptığı açıklamada açlık sınırının asgari ücret olarak kabul edildiğine yönelik yanlış bir algının olduğunu ve kamuoyu tarafından kendisinin çok yanlış anlaşıldığı vurgusunu yaptı. 

TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay'ın konuyla ilgili açıklaması:

Denizin rengi kahverengiye büründü! Marmaris ve Bodrum’a fırtına vurdu... Denizin rengi kahverengiye büründü! Marmaris ve Bodrum’a fırtına vurdu...

“Açlık sınırını sanki asgari ücret olarak kabul etmişiz gibi bir algı oluşturulmaya çalışıldı. Ben pazarlık masasında bana sorulduğunda, açlık sınırı ortada ben bunun üzerini konuşacağım demek istedim. Bugüne kadar açlık sınırının altında zam aldığımız da oldu. Ama tabanın isteği bu yöndeydi” 

''Televizyondaki programda açlık sınırındaki bir ücretin, asgari ücret olarak kabul edilip edilmeyeceği sorulduğunu belirten Atalay, “Ben de bu soruya karşılık olarak bunu kesinlikle kabul etmeyeceğimizi, zaten onun bir açlık sınır olduğunu, bu tutarın üzerinde gelecek teklifleri görüşebileceğimizi söyledim. Yayını izleyenler benim ne demek istediğimi çok daha iyi anlarlar. Emekçilerimiz rahat olsun, biz verilmesi gereken mücadeleyi en iyi şekilde vereceğiz”