Milli Savunma Bakanlığı 2021 yılı Türk Silahlı Kuvvetleri Dış Kaynaktan Muvazzaf Astsubay Adayı Temini kapsamında ikinci sınıflandırma sonucu kayıt-ön kayıt ile ilgili duyuru yayımladı. Duyuruda, Türk Silahlı Kuvvetlerine Dış Kaynaktan Muvazzaf Astsubay Temini ilk kayıt aşamaları tamamlanmıştır. İlk kayıt aşamaları sonrasında boş kalan kontenjanların tamamlanması amacıyla yedek adayların kayıt ve ön kayıt aşamasını başladığın duyurdu. Peki, TSK astsubay alımı kayıtları ne zaman bitiyor?

Milli Savunma Bakanlığı duyurdu! Türk Silahlı Kuvvetleri Dış Kaynaktan Muvazzaf Astsubay Adayı Temini kapsamında ikinci sınıflandırma sonucu kayıt-ön kayıtları için verilen süre doluyor. Peki, TSK astsubay alımı kayıtları ne zaman bitiyor? Astsubay Meslek Yüksek Okulu kayıtları nasıl yapılacak? Astsubay kayıt ve ön kayıtlar ne zaman son? İşte detaylar…

MSB’nin astsubay alımı için yayınladığı duyuru şu şekilde:

“Türk Silahlı Kuvvetlerine Dış Kaynaktan Muvazzaf Astsubay Temini ilk kayıt aşamaları tamamlanmıştır. İlk kayıt aşamaları sonrasında boş kalan kontenjanların tamamlanması amacıyla yedek  adaylar başarı sıralamasına tabi tutularak sıralanmıştır. Kontenjana girerek kayıt hakkı kazanan adaylara, ".... Sınıfında Yedek-1 Kayıt Hakkı Kazandınız" şeklinde ifade yazılmış ve ikinci grup olarak kayıt hakkı verilmiştir. KAYIT HAKKI KAZANAN adayların kayıtları, 13-15 Haziran 2022 tarihlerinde 08:30-16:30 saatleri arasında, 5'inci maddede belirtilen kayıt merkezlerinde yapılacaktır. Bir aday birden fazla kuvvet komutanlığının sıralama listesinde bulunabilecektir. Birden fazla kuvvet komutanlığında KAYIT HAKKI KAZANAN adaylar, tercih ettiği kuvvet komutanlığının kayıt merkezine giderek kaydını yaptıracak, kaydını yaptıran adayların diğer kuvvet komutanlıklarındaki adaylıkları sonlandırılacaktır. Herhangi bir kuvvet komutanlığına kaydını yaptıran aday daha sonra diğer kuvvet komutanlığına geçiş yapamayacaktır. Kayıt hakkı kazanan adaylardan 15 Haziran 2022 (dahil) tarihi 16.30'a kadar kayıt işlemi yaptırmayan adayların adaylıkları sonlandırılacak, HER NE SEBEPLE OLURSA OLSUN İLAVE KAYIT SÜRESİ VERİLMEYECEK, adayın, kayıt hakkı kazanamadığı diğer kuvvet komutanlığındaki başarı sıralamaları devam edecektir.


16-30 Haziran 2022 tarihleri arasında eksik kalan kontenjanlar için ayrıca bir ilan yapılmayacak, kuvvet komutanlıkları kayıt merkezlerince kontenjanlar doldurulana kadar sırası gelen aday telefon ile aranarak kayıt için davet edilecektir. Bir aday birden fazla başarı sıralama listesinde bulunabilecek, önce hangi sınıftan sıra gelirse o sınıf için çağrı yapılacaktır. Bu nedenle adaylarımızın, sistemde kayıtlı bulunan telefonlarını kayıt faaliyetleri boyunca açık bulundurmaları önem arz etmektedir. Aranıldığında bu telefonlarda bulunmamanız hak kaybına uğramanıza neden olabilecektir. Size yapılan telefon tebligatından sonra 48 saat içerisinde kayıt işleminizi yaptırmamanız halinde kayıt hakkınız iptal edilecektir. Tarafınıza kayıt için çağrı yapılması durumunda yapmanız gereken hususlar hakkında 5'inci maddede bilgi verilmiştir. 30 Haziran 2022 tarihinde kayıt faaliyetleri tamamlanacak olup daha sonra ilave çağrı ve kayıt işlemi yapılmayacaktır.”


TSK ASTSUBAY ALIMI KAYITLARI NE ZAMAN BİTİYOR?

Kayıt hakkı kazanan adayların kayıtları, 13-15 Haziran 2022 tarihlerinde 08:30-16:30 saatleri arasında, kayıt merkezlerinde yapılacak. Bir aday birden fazla kuvvet komutanlığının sıralama listesinde bulunabilecek. Kayıt hakkı kazanan adaylardan 15 Haziran 2022 (dahil) tarihi 16.30'a kadar kayıt işlemi yaptırmayan adayların adaylıkları sonlandırılacak. 16-30 Haziran 2022 tarihleri arasında eksik kalan kontenjanlar için ayrıca bir ilan yapılmayacak, kuvvet komutanlıkları kayıt merkezlerince kontenjanlar doldurulana kadar sırası gelen aday telefon ile aranarak kayıt için davet edilecek. 30 Haziran 2022 tarihinde kayıt faaliyetleri tamamlanacak.


ASTSUBAY ALIMI KESİN KAYIT İÇİN İSTENEN BELGELER

Duyuruda, adaylardan istenen belgeler şu şekilde:

(a) Nüfus cüzdanı aslı ve 4 adet A5 boyutunda fotokopisi, anne-babasına ait nüfus cüzdanı fotokopisi,

(b) 4 adet biyometrik fotoğraf (arkasına isim ve TC numarası tükenmez kalemle yazılmış şekilde),

(c) İkametgâh ilmühaberi (e-devlet sisteminden alınmış olabilir),

(ç) Adaya ait vukuatlı nüfus kaydı (aile bilgilerini içerir şekilde, e-devlet sisteminden alınmış olabilir,

(d) Adli Sicil Raporu kendisi, annesi, babası ve kardeşleri dahil.(e-devlet sisteminden alınmış olabilir),(adaylar e-devlet sistemi Adalet Bakanlığı Dava dosyası sorgulama ve Yargıtay dava dosyası sorgulama sayfalarından haklarında açılan bir dava ve herhangi bir siyasi parti üyeliği olmadığına dair isminin açıkça gözüktüğü belgeyi çıktı alacaklardır.


(e) Terhis Belgesi veya Askerlik Durumu Gösterir Belge (e-devlet sisteminden alınmış olabilir),

(f) Mezun olunan ön lisans-lisans diploma-geçici mezuniyet belgesinin aslı ve noter onaylı 2 adedi.(e-devlet sisteminden alınmış olabilir, yabancı ülkelerdeki üniversitelerden mezun olan adaylar denklik belgesi getireceklerdir),

(g) Varsa Lisansüstü Eğitim Belgesinin aslı ve (e-devlet sisteminden alınmış olabilir),

Bakan Karaismailoğlu: Kanal İstanbul'un maliyeti beklediğimizden fazla Bakan Karaismailoğlu: Kanal İstanbul'un maliyeti beklediğimizden fazla

(ğ) Transkript belgesinin 2 adet fotokopisi,

(h) Varsa Yabancı Dil Sonuç Raporu (e-devlet sisteminden alınmış olabilir),

(ı) Varsa Şehit-Gazi Yakını Olduğunu Gösterir Belge,

(i) 2 suret Noter onaylı Taahhütname (Onaysız belge kabul edilmeyecek, katılış sonrasında noter onayı için birlik dışına çıkılmasına müsaade edilmeyecektir. (Duyuruya Eklenen Dosyalar Bölümünden İndiriniz)

(j) Kamu kurum-kuruluşunda görev yapmakta iseniz, ayrılış katılış bildirim belgesi veya noter onaylı sureti; özel sektörde görev yapmakta iseniz ilişik kesme belgesi veya noter onaylı sureti,

(2) Kayıt işlemleri için istenen belgeler, mavi plastik telli dosya içerisinde ve yukarıda belirtilen sıraya göre hazırlanarak getirilecektir (Belgeler delinmeyecek her bir belge şeffaf dosyalara konularak mavi plastik telli dosyaya yerleştirilecektir).