Depremden ciddi şekilde etkilenen illerden biri olan Kilis'te incelemelerde bulunan Bakan Muş, gerekli çalışmaların hız kesmeden devam ettiğini, ihtiyaç sahiplerine ihtiyaç malzemelerinin sunulmaya çalışıldığını belirtti.

Bakan Muş, ayrıca Kilis'teki arama-kurtarma çalışmalarının sona erdiğini, enkaz altında herhangi bir vatandaşın kalmadığını söyledi.

Bakan Muş'un ilgili açıklamaları ise şu şekilde:

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 17 bakan ve Fuat Oktay milletvekili adayı olacak Cumhurbaşkanı Erdoğan: 17 bakan ve Fuat Oktay milletvekili adayı olacak

''Kilis'te toplam 466 yaralımız var. Bunların şu an itibarıyla 30'u serviste 14'ü yoğun bakımda. Kalan vatandaşlarımız taburcu edildi. 22 vefat var Kilis ilimizde. Şu an itibarıyla valiliğimiz koordinasyonunda hasar tespit çalışmaları sürdürülmekte. 138 binanın ağır hasarlı olduğu, 119 binanın yıkık olduğu, 20 binanın az hasarlı olduğu ilgili birimlerce tespit edildi. Enkaz altında herhangi bir vatandaşımız bulunmamaktadır.

Kilis, şu an hasar tespit çalışmalarını yapmakta, hayat burada yavaş yavaş normale dönmeye başlayacak. Vatandaşlarımızdan ricamız şudur, hasarlı binalardan uzak durmaları, dikkatli olmaları ve bir dikkatle hayatı da sürdürmemiz gerekiyor. Esnafımızın özellikle buradaki ağır hasarlı, yıkık, hasarlı binalardan uzak durarak bir taraftan da esnafın faaliyetlerine devam etmesi gerekiyor. Onların da dikkatli bir şekilde çalışmalarını ticari faaliyetlerini sürdürmesi esnafımızın da işletmelerini açarak buradaki ekonomik faaliyetlerine başlamasını da bi taraftan temin etmeyi sağlamaya çalışıyoruz.

Kilis kendi yaralarını çok hızlı şekilde sarıyor. Bir taraftan hemen civar illerdeki ihtiyaç noktalarında buradan Kilis ilimiz destek çıkmaya çalışacak. Koordinasyon halindeyiz elimizdeki imkanlar neyse oralara da sunulmaya çalışılıyor. Şu an itibarıyla Kilis ilinde arama faaliyetlerimiz sona ermiştir. Enkaz altında hiç bir vatandaşımız kalmamıştır. Vefat eden vatandaşlarımız toprağa verilmiştir. Geri kalan vatandaşlarımızın sağlığına sıhhatine kavuşması için sağlık ekiplerimiz tüm çalışmalarını sürdürmektedirler. Kilis normale doğru yavaş yavaş dönecektir.''