Merkez Bankası'nın beklenmedik faiz artışının, vatandaşlar üzerindeki etkileri yakından takip ediliyor. Faiz artışı, kısa vadede birçok alanda hissedilecek değişikliklere yol açabilir. İşte vatandaşlar için bu faiz artışının olası etkileri..

  • Kredi Kartı Faizleri: Faiz artışı, kredi kartı kullanıcılarını doğrudan etkileyecek. Kredi kartı gecikme faiz oranı yükselerek aylık yüzde 2.81, yıllık yüzde 40.1 seviyesine çıktı. Bu durum, kart borçlarını geciktiren kişilerin daha yüksek faiz ödemeleri anlamına gelebilir.

    AÖF’de Kayıt Yenileme Zamanı Geldi! İşte Tarihler AÖF’de Kayıt Yenileme Zamanı Geldi! İşte Tarihler
  • Nakit Çekim Faizleri: Nakit çekme işlemlerinde uygulanan faiz oranları da arttı. Aylık yüzde 3.57 olan nakit çekme faizi, yıllık yüzde 53.2'ye yükseldi. Bu durum, acil nakit ihtiyacı olanların daha yüksek faiz ödemesi gerektiği anlamına geliyor.

  • Ticari Kredi Faizleri: Ticari kredilerde faiz üst limiti Merkez Bankası'nın politika faizine göre belirleniyor. Faiz üst limiti yüzde 56.3'e yükseltilerek işletmelerin borçlanma maliyetini artırabilir. Bu da ticari faaliyetleri etkileyebilir.

  • Mevduat Faizleri: Genelde faiz oranları arasında bir ilişki bulunur. Politika faizindeki artış, bankaların mevduat faizlerini de etkileyebilir. Ancak şu an piyasa faizleri politika faizinin üzerinde seyrediyor. Hali hazırda yüksek mevduat faizleri beklenmese de, ekonomistler faizlerde artış olabileceği görüşünde.