Bakan Soylu Türkiye'deki Suriyeli Sayısına dair açıklama yaptı. Peki, Türkiye'deki Suriyeli sayısı kaç?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğünde düzenlenen İstanbul Göç Değerlendirme Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu Türkiye'deki Suriyeli sayısının 3 milyon 646 bin 278, koruma kapsamında kalanların sayısının da 321 bin 52 olduğunu açıkladı. İstanbul'daki Suriyeli sayısının ise 551 bin 829 olduğunu açıkladı. 

Bakan Soylu, İstanbul'un bazı semtlerini ilgilendiren kararlar aldıklarını belirtti. İstanbul'da Başakşehir,Avcılar, Bağcılar,Küçükçekmece,Esenler,Bahçelievler,Zeytinburnu ve Sultangazi semtlerinin yabancıların ikamatlerine kapatıldığını, bu semtlerde artık yabancı kaydı yapılmayacağını belirtti. 

Okul Müdürü İstismar haberlerini hedef alan paylaşımlarını tepkiler üzerine Silip Geri Vites Yaptı Okul Müdürü İstismar haberlerini hedef alan paylaşımlarını tepkiler üzerine Silip Geri Vites Yaptı

Bakan Soylu, "Küçükçekmece, Başakşehir, Bağcılar, Avcılar, Bahçelievler, Sultangazi, Esenler ve Zeytinburnu, İstanbul'da geçici korumaya zaten kapalıydı, tüm ikamet izinlerine kapandı. Yani artık bu ilçelerde yeni bir yabancı kaydı yapılmayacak. İstisnası ne? Öğrenciyse, o ilçedeyse üniversitesi, orayı kazanmışsa olabilir veya yatırımcı olarak ev almışsa bu olabilir. Onun dışında bir de hastalık meselesi var. Yani aile bütünlüğü açısından sağlık meselesi. Onun dışında Küçükçekmece, Başakşehir, Bağcılar, Avcılar, Bahçelievler, Sultangazi, Esenler ve Zeytinburnu yabancı oturumuna kapatılmıştır. Burada iki ilçemiz de önceden vardı, Esenyurt ve Fatih. Böylece Esenyurt ve Fatih'le beraber 10 ilçe bundan sonra gelebilecek yabancı oturumuna, ikamete kapalıdır." şeklinde açıklama yaptı.