Sovyetler Birliği'nin son lideri Mihail Sergeyeviç Gorbaçov, Rusya'nın başkenti Moskova'daki bir hastanede, 92 yaşında hayatını kaybetti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin eski Sovyet lideri Mihail Gorbaçov'un ölümüyle ilgili 'en derin taziyelerini' iletti.

Eski Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, tedavi gördüğü Moskova Klinik Hastanesi'nde 92 yaşında öldü.

Moskova Klinik Hastanesi, "Mikhail Sergeevich Gorbaçov bu akşam şiddetli ve uzun süreli bir hastalık sebebiyle öldü." açıklamasını yaptı.

Sovyetler Birliği'nin son lideri Gorbaçov
1985'de 54 yaşındayken iktidara gelen Gorbaçov, ekonomide durgunluk yaşayan ülkeye nefes aldırma amaçlı bir dizi reforma imza atmıştı.

Gorbaçov döneminin iki anahtar ifadesi: "Glasnost" (açıklık) ve "Perestroika" (yeniden yapılanma).

'Perestroyka' ve 'glasnost' adı verilen yeniden inşa, açıklık ve yapılandırma amaçlı reformlar, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik buhranı durduramamıştı.

Gorbaçov daha sonra, "Bu reformları başlattım. Hedefim, kan dökülmeden özgürlük ve demokrasiye erişimdi. Böylece insanlar bir çoban tarafından yönetilen bir sürü olmaktan çıkacaklardı. Vatandaş olacaklardı" dedi.

KYK yurtlarında kalan öğrencilere Erdoğan'dan müjde geldi KYK yurtlarında kalan öğrencilere Erdoğan'dan müjde geldi

1990 yılında Nobel Barış Ödülü verilen Gorbaçov, Soğuk Savaş'ı kan dökmeden bitirmiş; ancak Sovyetler Birliği'nin çöküşünü engelleyememişti.

"Rusya ve Batı arasındaki gerilim tehlikeli"
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin (SSCB) son lideri Mihail Gorbaçov, 2019 yılında, Berlin Duvarı'nın yıkılışının 30'uncu yıldönümü öncesinde konuşmuş ve Rusya ve Batı arasındaki gerilimin dünya için "büyük bir tehlike" oluşturduğunu söylemişti.