Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, sigaraya yapılan zam miktarı ve zam tarihi hakkında açıklamalarda bulundu. Aybaş, şu anda tedarik konusunda büyük sıkıntı yaşadıklarını ve sigara firmalarının sınırlı sayıda ürün verdiğini belirtti. Aybaş, "bandrol yetişmedi" bahanesiyle marketlere sınırlı sayıda sigara verildiğini iddia etti.

Aybaş, 5 Haziran tarihinde sigaraya zam olasılığından bahsedildiğini söyledi. Ancak, bu zam miktarının 10 TL olacağına dair söylentilere rağmen tepkilerden dolayı bu miktarın gerçekleştirilmeme ihtimalinin olduğunu ifade etti. Aybaş, kesin olmamakla birlikte, 3 TL ile 5 TL arasında bir zam yapılma olasılığının bulunduğunu belirtti.

Sağlık Bakanı Koca duyurdu! Türkiye'de sağlık açısından bir ilk gerçekleştirildi... Sağlık Bakanı Koca duyurdu! Türkiye'de sağlık açısından bir ilk gerçekleştirildi...

Bu açıklamalar, sigaraya yapılan zamların sıklığı ve miktarının arttığını göstermektedir. Özellikle Merkez Bankası'nın cari açığının yükselmesi ve döviz rezervlerinin ekside olması, zam ihtimallerini güçlendirmektedir. Ancak zam miktarının netleşmesi ve gerçekleşip gerçekleşmeyeceği konusunda kesin bir bilgi bulunmamaktadır.