Türk Eğitim Sen Zorunlu Hizmetin ve Sözleşmeli Öğretmenliğin Kaldırılmasını İstedi

Türk Eğitim-Sen genel başkan yardımcısı Mehmet Yaşar Şahindoğan yaptığı açıklamada ''MEB’i zorunlu hizmet ve sözleşmeli öğretmenlik uygulamalarından bir an önce vazgeçmeye ve çözüm önerilerimizi dikkate almaya çağırıyoruz.''dedi.

SENDİKA 31.10.2020, 22:10 31.10.2020, 22:16
Türk Eğitim Sen Zorunlu Hizmetin ve Sözleşmeli Öğretmenliğin Kaldırılmasını İstedi

ŞAHİNDOĞAN Açıklamasında şu ifadelere yer verdi:


Bilindiği gibi MEB tarafından,ülkemizin bir bölümünde öğretmen istihdamında zorluk çekildiği şeklinde gerekçelendirilerek zorunlu hizmet uygulaması yapılmakta ve öğretmen atamaları da sözleşmeli olarak yapılmaktadır.


Zorunlu hizmet yükümlülüğü uygulaması 06.05.2010’dan sonra göreve başlayan öğretmenlerimize bir mecburiyet olarak getiriliyor.Bu tarihten önce göreve başlayanlar ile eşi zorunlu hizmet yükümlülüğünü tamamlamış ya da muaf yani kapsam dışında olanların ise böyle bir yükümlülüğü bulunmuyor.


15 Temmuz 2016’da yaşadığımız hain darbe girişiminden sonra KHK ile getirilen sözleşmeli öğretmenlik uygulamasında ise Sözleşmeli öğretmenin atandığı yerde (büyük ölçüde Doğu ve Güneydoğu illeri) 3 yıl boyunca hiç bir şekilde yer değiştirmelerine hak vermeyecek şekilde çakılı çalıştırma anlamına geliyor.


Türk Eğitim Sen olarak, en temel insani hak olan aile olma hakkı bile kısıtlanan ve hiç bir şekilde kadrolularla aynı olmayan sözleşmeli öğretmenliğe karşıyız, Tüm sözleşmeli öğretmenlerin bir an önce kadroya alınmasını ve bundan sonra da sadece kadrolu öğretmen alımı yapılmasını istiyoruz. Kadro verilene kadar da sözleşmeli öğretmenlerimizin kadroluların sahip oldukları tüm haklardan yararlandırılmalarını talep ediyoruz.


Zorunlu hizmet yükümlülüğü uygulaması da kaldırılmalıdır.Bu,yanlış olduğunu düşündüğümüz bir uygulamadır.İnsanları zorlayarak bir bölgede tutamazsınız. Nitekim bunun mümkün olmadığı da uygulamada görülmektedir.


Türk Eğitim Sen olarak MEB’e daha önce defalarca ilettiğimiz önerimiz, öğretmen tutma konusunda zorluk çekilen hizmet bölge ve alanları için ekonomik teşvikler sağlanmasıdır.Bölgenin özelliğine göre brüt 1 asgari ücret ile brüt 2 asgari ücret arasında değişen miktarlarda getirilecek ekonomik teşvikle, hem zorunlu hizmet yükümlülüğü hem de sözleşmeli öğretmenliğe gerek bırakmayacak şekilde bu bölgelerdeki öğretmen sorunu çözülebilir.


Bu, son derece makul ve insani yollarla sorunu çözmek demektir.


Nitekim, geçmiş dönemlerde bu bölgelerde görev yapan kamu görevlilerine “olağanüstü hal tazminatı” diye bir tazminat ödemesi yapılmış ve bu uygulama bölgede bir istihdam rahatlığı sağlanmıştır.


Bu tecrübe bugüne de aktarılabilecek güzel bir örnektir.


MEB’i zorunlu hizmet ve sözleşmeli öğretmenlik uygulamalarından bir an önce vazgeçmeye ve çözüm önerilerimizi dikkate almaya çağırıyoruz.

Mehmet Yaşar Şahindoğan
Türk Eğitim Sen Genel Başkan Yardımcısı

Yorumlar (8)
Doğuda kim çalışacak? 10 ay önce
Sadece tüm sözleşmeli öğretmenler kadroya geçmeli desen haklısın? Kimse taşraya ( kırsal alana,doğu daki kasaba köy ve ilçelere) gönüllü gitmez ise ne olacak? Zorunlu hizmete 1978-1991-2000 ve 2010 da af verildi.Arada aftan faydalanamayıp 15 yıl kırsalda çalışanlar kendini enayi gibi hissetti!
Ankaralı 10 ay önce
Milli değerleri ve vatan bilincini savunan bir sendika rotasyon olsun, doğudaki öğretmen açığını hainler doldurup bölücü yetiştirmesin dersi beklenirdi. Bu kafa doğu ve güneydoğuda 1993 yılından sonra doğanların en basit olarak sempatizan olduğu gerçeğini görebilmeliydi. Lafa geldimi Türk bayrağının dalgalandığı her yerde çalışırım demeyi bilir bu kafalar.
TÜRKÜCÜLER 10 ay önce
Zorunlu bölgelere sen mi gideceksin.kitabin ortasından konuşmak kolay.İsiniz gücünüz tribün.O bölgelerde kim çalışacak sen mi nerdeeee.Sonra oraya o okulu yapandan başlarsınız.Sozde milliyetçilik naralarinizla bir şey yapmıyorsunuz bari susun da ise yarasın.
Gerçek sorunlar 10 ay önce
Gerçek sorunlara yanaşmıyorlar öğrenmişler sözleşmeli, eş durumu başka sorun yok galiba. Hiç yıpranmadan bahsetmezler gündeme getimezler.
Projede 10 ay önce
Tayin ve atama dönemlerinde tercih edilmeyen okullar için teşvik düşünülebilir. Bölgesel olarak böyle uygulama ise olmamalı. Bu arada proje okulu öğretmenliği uygulaması da kaldırılmalı.
mehmet ali 10 ay önce
sözleşmeli öğretmenliğe varıncaya kadar önce ücretli öğretmenlik kaldırılmalı ücretli öğretmenlik eğitime vurulmuş bi darbe gören bilen nerde
Doğruya doğru 10 ay önce
Bu konuda türk eğitim sen yanlış konuşuyo. Her yıl gömlek değişir gibi öğretmen değişiyo bizim ilçede. Kesinlikle sözleşmeliye devam.
Ben 10 ay önce
Gerçeklikten uzak, sadece popülist bir yazı. Basit muhalefetin en bariz örneği.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 28 Temmuz 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49