SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERE DE ÖZÜR DURUMUNA BAĞLI YER DEĞİŞTİRME HAKKI VERİLMELİDİR

SENDİKA 21.12.2018, 23:26 21.12.2018, 23:35
SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERE DE ÖZÜR DURUMUNA BAĞLI YER DEĞİŞTİRME HAKKI VERİLMELİDİR

Milli Eğitim Bakanlığı, 2019 yılı atama ve yer değiştirme takvimini Kasım ayında yayınlamıştı. Yayınlanan takvime yöre 2019 yılı Ocak ayında özür grubuna bağlı yer değiştirme işlemleri yapılacaktır. Takvime göre 2 Ocak – 16 Ocak tarihleri arasında iki aşamada başvurular alınacak ve birinci dönemin son günü olan 18 Ocak’ta yer değiştirme sonuçları açıklanacaktır. Ancak, Milli Eğitim Bakanlığı bu özür grubu yer değiştirmelerinde sözleşmeli öğretmenlere de özür grubuna bağlı yer değiştirme hakkı verileceğine dair bir açıklama da bulunmamıştır. Kadrolu öğretmenlere özür grubundan yer değiştirme hakkı verilirken sözleşmeli öğretmenlerin bu haktan mahrum bırakılmasının kabulü mümkün değildir.

Kadrolu öğretmenlerin olduğu gibi sözleşmeli öğretmenlerin de aile birliği ve sağlık mazeretine bağlı mağduriyetleri bulunmaktadır. Aile birlikteliğini sağlamak kadrolu öğretmenlerin olduğu kadar sözleşmeli öğretmenlerin de hakkıdır. Sağlık sorunları bulunan kadrolu öğretmenlerin tedavilerini yaptırabilmek için yer değiştirmeleri bir hak ise bu haktan sözleşmeli öğretmenlerinde yararlandırılması gerekmektedir. Bilinmelidir ki yaşam hakkı her şeyden önce gelmektedir. Unutulmamalıdır ki, yürürlükte bulunan yasal mevzuat ve uluslararası sözleşmeler uyarınca toplumun temeli olan “aile” kavramının devlet organları tarafından korunması, aile birlikteliğinin muhafaza edilmesi ve herkesin aile hayatına saygı gösterilmesi; herkesin yaşamını sürdürebilmesi için sağlık şartlarının iyileştirilmesi devletin ve devlet kurumlarının asli görevleri arasındadır. Devletin ve devlet kurumlarının bu görevlerini yerine getirirken her türlü önlemi ve tedbiri alması gerekmektedir.

Bu nedenle de sözleşmeli öğretmenlere de kadrolu öğretmenlerle birlikte özür durumlarına bağlı yer değiştirme hakkı verilmelidir.

İlgili yazımız için tıklayınız.

Yorumlar (2)
Eğitimci 2 yıl önce
Devletimizde adama göre iş veriyoruz. A yerinde öğretmene ihtiyaç var; ama kanundan yararlanarak eş durumu, sağlık durumu, çalışma zorunluluğunun kısalığı gibi nedenlerle öğretmen kalmıyor. Öğle sınıflar var ki dört yılda sekiz öğretmen değişmiş. Nasıl olmuş anlatayım. İlk gelen öğretmen benim psikolojim burada bozuldu diye rapor aldı, gitti. İkinci gelen öğretmen eş durumundan gitti. Üçüncü gelen öğretmen anne babasının sağlık durumundan ne yaptı ne etti gitti. Dördüncü öğretmen eş durumundan gitti. Beşinci öğretmen iki sene okuttu. Dişini sıktı. Ama o da gitti. Altıncı öğretmen rapor üzerine rapor. O da gitti. Yedinci öğretmen eş durumundan gitti. Sekizinci öğretmen ile öğrenciler beş yılını doldurdular. Zorunlu gidilmesi gereken yere de sözleşmeli öğretmenin kadro mazeretlerini verirseniz, oraya da kimseyi gönderemezsiniz. Bir kaç yıldır sözleşmeli öğretmen ile bu sorun çözüldü. Bunun da önünün açmayın. Sadece sizin çocuklarınızın eğitime ihtiyaçları yok. Eğitime aç yerler var
TES ve Sendikacılık???? 9 ay önce
Türk Eğitim-Sen, saldırıya uğrayan Bursa 1 No'lu Şube Başkanı için kınama dahii yayınlayamadı ama Eğitim Bir-Sen, Eğitim İş ve diğerleri hep kınadı. Kendi Şube Başkanına sahip çıkamayan şiddete karşı çıkamayan TÜRK EĞİTİM-SEN, kendi Üyesini mi koruyacak????? neymişte şube başkanı ahlaksızlık yapmış falan filan. ŞAYET ahlaksızlık yaptı ise bunun cezasını Bursa Ülkü Ocakları İL Başkanlığı mı veriyor??? Bunlar ne zaman Devletin yerine geçti arkadaş??? Türk Adaletine hakimlerimize savcılarımıza ne olacak??? BU ülkede kanun var nizam var. neden şiddeti kınayamadınız Eyyy TALİP GEYLAN???
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bu yıl tatile gitmeyi planlıyor musunuz?
Bu yıl tatile gitmeyi planlıyor musunuz?
Namaz Vakti 04 Temmuz 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49