Mehmet Akif İnan Vakfı açıldı

Mehmet Akif İnan Vakfı açıldı....

SENDİKA 06.01.2018, 00:00 06.01.2018, 00:06
Mehmet Akif İnan Vakfı açıldı

Mehmet Akif İnan Vakfı, Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Memur-Sen Onursal Başkanı ve Ankara Milletvekili Ahmet Gündoğdu, Mehmet Akif İnan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özer, Memur-Sen eski genel başkanları Fatih Uğurlu, Ahmet Aksu, Ankara Valisi Ercan Topaca, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, AK Parti Milletvekilleri Yalçın Akdoğan, Halil Etyemez, Ravza Kavakçı, Lütfiye Selva Çam, Hüsniye Erdoğan, Çiğdem Karaaslan, Mücahit Arslan, Yusuf Beyazıt,  PTT Genel Müdürü Kenan Bozgeyik, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Mehmet Akif İnan’ın kızı Banu İnan ve kardeşleri Hayati Cengiz İnan ve Ahmet Hamdi İnan, Memur-Sen’e bağlı sendikaların genel başkanları, yönetim kurulu üyeleri ve şube başkanlarının katılımıyla açıldı.

Şiirleriyle hafızalara kazınan ve sendikacılık alanına yeni bir soluk getiren, hak ve emek mücadelesini “değerler sendikacılığı” anlayışıyla temellendiren Mehmet Akif İnan adına kurulan vakıf, İnan’ın düşünce dünyasını özellikle gençlere ulaştırmayı hedefliyor.Başbakan Yıldırım: Akif İnan, Memur-Sen’i ağır vesayet düzenine karşı ayakta durarak kurmuştur

Ankara Hamamönü’de gerçekleştirilen açılışta konuşan Başbakan Binali Yıldırım, Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Kurucu Genel Başkanı Mehmet Akif İnan’ın hatırasının yaşatılacağını belirterek, bu çatı altında nitelikli projelere, güzel çalışmalara imza atılacağını kaydetti. Başbakan Yıldırım, “6 Ocak’ta vefatının 18. yıl dönümünde Mehmet Akif İnan’ın hasretini bir kez daha yüreğimizde hissediyoruz. Akif hocamızın sevdaları, ufku ondan bir miras olarak son derece gür bir sedayla yankılanıyor. Memur-Sen, emek mücadelesini ondan aldığı ilhamla devam ettiriyor. Akif hocamız Memur-Sen’i eski Türkiye’nin karanlık dönemlerinde ağır vesayet düzenine karşı durarak kurmuştur. Ayrıca sadece sivil toplum alanında başarılara imza atmakla kalmamış, Türkiye’nin düşünce ve sanat hayatındaki en önemli yıldızlarından, 7 güzel adamından biridir” dedi.

Akif İnan’ın sanatçı ve düşünür olduğunu ifade eden Yıldırım, İnan’ın 12 Eylül’de vesayet rejimine karşı dimdik durduğunu söyledi. Yıldırım, “Bu topraklardan yeni Akif İnanların, Cemil Meriçlerin çıkması en büyük hedefimizdir. Yaşayan kütüphane anlayışını getirdik, kütüphanecilik hizmetinde yeni bir dönem başlattık. Yeniden yapılanma çalışmalarıyla 15 kütüphanemiz yenilendi, 32 kütüphanemizde çalışmalar sürmektedir. 172 kütüphaneyi de tekrar ihya ediyoruz. Sinema desteklerini 35 kat artırdık. Kültür sanat çalışmalarını her zaman destekledik” şeklinde konuştu. 

Arslan: Değerlerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Akif İnan gibi önemli ve sendikal hayata damga vurmuş bir ismin adına kurulan vakfın önemli işlere imza atacağını dile getirerek, “Değerlerimize sahip çıkmak adına, gençlerin yoğun olarak ziyaret ettiği bu bölgede kurulan vakfımız için desteğimizi esirgemedik. İnşallah bundan sonra da esirgemeyeceğiz” diye konuştu.

Arslan, Memur-Sen üyeleri için geliştirilen projeye de değinerek, “PTT’nin sunduğu hizmet olan PTT kartı burada da Memur-Sen ile yaptığımız iş birliği çerçevesinde üyelerimize, insanımızın hizmetine sunmuş olacağız” ifadelerini kullandı. 

Yalçın: Vakfımız, İnan’ın düşünce dünyasını toplumun tamamıyla buluşturma noktasında önemli bir rol oynayacak

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı ve Mehmet Akif İnan Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Ali Yalçın, Memur-Sen ailesi olarak, önemli bir günde olduklarını belirterek, “Tarihimizin ve coğrafyamızın içinde yaşayanları bedeller ödemeye zorladığı bir ülkede yaşıyoruz. Bu müstesna ülkede her türlü zorluğu göğüsleme noktasında kurduğumuz eşsiz medeniyetin en önemli kalesidir vakıflar. Bizim medeniyetimiz aynı zamanda bir vakıf medeniyetidir. Mehmet Akif İnan Vakfımızı da bu medeniyetin güzide bir parçası olarak bugün açıyoruz. Memur-Sen olarak, son derece mutluyuz” dedi.

Akif İnan’ın değerlerini ve düşünce dünyasını topluma anlatmayı hedefleyen Vakfın, tıpkı Akif İnan gibi herkese açık olduğunu vurgulayan Yalçın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Akif İnan, bir vakur kişilik, yazar, münevver, mütefekkir, şair ve bir sendikacı olarak bu halkın yedi güzel adam olarak nitelediği kişilerden biri. Akif İnan, ilkeleri bulunan kişiydi. İnsani değerlerin korunması noktasında her türlü aksiyonun içinde yer almıştır. Türkiye’nin, insanlığın ve milletin selameti için çalışan herkesle paydaş olmayı önemsemiştir. Kendi hatıralarına uygun faaliyetleri icra etmek, toplumun eğitim, kültür, sanat ve emek dünyasına ilişkin faaliyet bütünlüğü içinde bir skala oluşturmak ve katma değer üretmek için vakfımızı açmış bulunuyoruz. Bu mekân, Akif İnan’ın düşünce dünyasını beslediği medeniyet burçlarını toplumun tamamıyla buluşturma noktasında önemli bir işlev görecek.” 

Yalçın, konuşmasında Memur-Sen üyelerine bir müjde de verdi. Memur-Sen üyelerinin kullanacağı ve alışverişlerde indirimlerin yapılacağı kartı tanıtan Yalçın, örgütlülüğün gücünün ekonominin her alanına yayılacağını ifade etti. Yalçın, “Bugün aynı zamanda bir çalışmanın daha startını veriyoruz. Mehmet Akif İnan Vakfı, PTT ve Memur-Sen olarak yeni bir projeye imza attık. Üyelerimize, emeklilerimize kolaylık sağlayacak, onları alışverişte avantajlı hâle getirecek, harcarken kazandıracak Motif Kart projemizin de startını vermiş bulunmaktayız. Bu faaliyetin ortaya çıkmasında emeği olan Bakanımız Sayın Ahmet Arslan’a ve PTT Genel Müdürümüz Kenan Bozgeyik’e çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. 

Özer: Vakfımız, Akif İnan’ı toplumla buluşturacak

Mehmet Akif İnan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özer, medeniyetimizin bir vakıf medeniyeti olduğunu kaydederek, şunları söyledi: “Vakfımız Akif İnan hocamızın kimlik ve kişiliğine, misyonuna uygun faaliyetler yürütecek. Akif İnan hocamız, bir kültür adamıydı. Bir eğitim adamıydı. Vakfımız da bu misyonu gerçekleştirecek ve Akif İnan’ı toplumla, gençlerle buluşturacaktır.”


 

Karamollaoğlu: Akif inan’ın fikirleri medeniyetimizin izlerini takip ediyor

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, açılışta yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Bizim medeniyetimiz hakikaten bir vakıf medeniyeti. Bu dünyada huzurlu olmamız için temel değerlerimize sıkı sıkı sarılmamız icap eder. Bizim medeniyetimiz esas itibarıyla şefkat üzerine kurulmuştur. İnancımız, medeniyetimizin temelini oluşturur. Bu vakfın kurulmasında emeği geçenleri, bu mekânın tahsisi konusunda çaba gösterenleri tebrik ediyor ve onlara teşekkür ediyorum. Vakıflar, fikirlerin yaşatılması için önemli müesseselerdir. Bu vakıf da inanıyorum ki, Akif İnan’ın düşüncelerini toplumla buluşturacaktır. Bugün dünyamız büyük sıkıntılar içinde. Bu sıkıntılardan kurtuluşumuz da ancak kendi medeniyetimize bağlılığımız ile olacaktır. Biz bu değerleri ihya ettiğimiz zaman kurtuluş reçetesine sahip oluruz kanaatindeyim. Bu vesileyle vakfın, rahmetli İnan’ın düşüncelerini, medeniyetimizle kurulmuş olan fikirlerini gençlere aşılayabilmek noktasında önemli olduğunu düşünüyorum.” 

Destici: İnan, ömrünü millete vakfetmişti

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici ise, Mehmet Akif İnan’ın ömrünü vatana ve millete faydalı olmaya vakfettiğini dile getirerek, “Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum. Böylesine kıymetli bir gönül adamı adına kurulan vakfın, Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşımızı kaleme aldığı evin yanında olması da ayrıca önemlidir. Onun davasını yaşatan, onun değerlerini taşıyan siz değerli arkadaşlara da bu gayretinizden dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 25 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49