EĞİTİM-İŞ: ÖĞRETMENLER GEÇİNEMİYOR

Eğitim-İş Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla sendikaları tarafından yapılan, "Öğretmenlerin Ekonomik, Mesleki ve Sosyal Durumlarına İlişkin Öğretmen Görüşleri" adlı araştırma sonuçlarını değerlendirdi.

SENDİKA 05.12.2017, 17:49
EĞİTİM-İŞ: ÖĞRETMENLER GEÇİNEMİYOR

MESLEĞE SAYGINLIK AZALDI

Eğitim-İş’in, 26 ilde 906 öğretmenle yüz yüze görüşerek yaptığı araştırmanın çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardığını belirten Kara, "Öğretmenler en çok geçim sıkıntısından, mesleklerine olan saygınlığın azalmasından şikayetçi. Araştırmaya katılan öğretmenlerin yüzde 77’si öğretmenliğin saygın bir meslek olma özelliğini kaybettiğini belirtirken, yüzde 75’i daha çok para kazanacağı bir iş imkanı olduğunda öğretmenliği bırakmayı düşünüyor" dedi.

PSİKOLOJİK SORUN YAŞIYOR

Araştırmaya göre, öğretmenlerin yüzde 44’ünün ikiden fazla kredi kartı kullandığını ancak yüzde 24’ünün sadece asgari borcunu ödeyebildiğine dikkat çeken Kara, "Öğretmenlerin yüzde 20’si esnafa, yüzde 23’ü ise şahıslara borcu olduğunu belirtirken, yüzde 36’sı ise annesinden ve babasından maddi destek alıyor. Her 5 öğretmenden biri ek iş yapıyor. Öğretmenlerin yüzde 80’inden fazlası gelir yetersizliği nedeniyle psikolojik sorunlar yaşıyor, yüzde 79’u mesleğine motive olmakta zorlanıyor" diye konuştu.

Yorumlar (2)
Batu 4 yıl önce
Bu ogretmenlerin yuzde 90
Mevcut hukumete oy veriyor.
öğretmen sedat 4 yıl önce
Öğretmen maaşlarına mutlaka ve mutlaka acil zam yapılmalı öğretmenler abartısız en az maaş alan devlet memurlarından bir grup. Öğretmen arkadaşlar, bu yazımı okuyan meslektaşlarım özlük haklarımız için AKPARTİ İLETİŞİM MERKEZİNE AKİM e mutlaka taleplerimizi yazalım bakın lise mezunu polis bile bizden çok fazla maaş alıyor .
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 23 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49