Almanya’da Yeşiller Partili Federal Aile, Yaşlılar, Kadınlar ve Gençlik Bakanı Anne Spiegel görevinden istifa ettiğini açıkladı. Spiegel, Şansölye Olaf Scholz’un kabinesinde istifa eden ilk bakan oldu. 2021’in yaz aylarında ülkenin batısında yaşanan ve 150’ye yakın kişinin hayatını kaybettiği sel felaketinde büyük bölümü zarar gören Rheinland-Pfalz eyaletinin çevre bakanı olarak görev yapan Spiegel’in selin hemen ardından ailesi ile birlikte dört haftalık Fransa tatiline gittiği ortaya çıkmıştı.

Almanya Aile Bakanı Anne Spiegel, siyasî baskılar nedeniyle istifa ettiğini açıkladı. Spiegel, bakanlık çalışanlarına gönderdiği e-mailde, “Bunu, büyük siyasi zorluklarla karşı karşıya olan makama zarar gelmesini önlemek için yapıyorum” ifadesini kullandı.

Meral Akşener'den Kılıçdaroğlu'nun 'adaylığı' hakkında açıklama Meral Akşener'den Kılıçdaroğlu'nun 'adaylığı' hakkında açıklama

Yeşiller Partisi’nin Eş Genel Başkanı Omid Nouripour, dün (11 Nisan) Berlin’de gazetecilere verdiği demeçte, “Bu karar ne kadar zor olsa da istifa etmek doğru bir adımdı ve aldığı bu karar için bakana teşekkür ediyoruz. Halefi için de derhal bir teklif sunacağız” dedi.


2021’in yaz aylarında Rheiland-Pfalz eyaletinin Çevre Bakanı olarak görev yapan Spiegel, 134 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketi sonrasında dört haftalığına tatile çıkmıştı. Ailesiyle birlikte Fransa’ya tatile gittiği ortaya çıkan Spiegel, bu tatilinin gerekçesi olarak ailevi nedenleri göstermişti. Kendisine yöneltilen eleştirilerin ardından özür dileyen Spiegel, “Bu kadar uzun süre tatile çıkmamız ve tatile çıkmamız bir hataydı” ifadelerini kullanmıştı.