Rusya'nın, Ukrayna işgaliyle Avrupa'nın doğalgaz bağımlılığı, Türkiye'ye etkisi ve enerji sektöründe fiyat artışı gündemdeki yerini koruyor.

Kamudanhaber- Özel haber

24 Şubat 2022 tarihinde Rusya, hâlihazırda devam eden diplomatik krizleri sebep göstererek Ukrayna'ya kapsamlı bir operasyon başlattı. Ayrılıkçı bölgeleri tanıyarak başlattığı bu operasyon, başlangıçta bölgesel gibi görünse de uzun vadede tüm dünyayı etkileyecek sonuçlar doğurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan '100. yıla 100 bin öğretmen' atama talebine karşılık cevap geldi Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan '100. yıla 100 bin öğretmen' atama talebine karşılık cevap geldi

Rusya her ne kadar soğuk savaş döneminde iki kutuplu dünyanın bir tarafını temsil etse de Sovyetlerin dağılmasının ardından 'söz sahibi ülke' konumunu yitirmişti. Eski gücünü ortaya koyabilmek için halihazırda elinde iki önemli koz bulunan Rusya, bugün Ukrayna Savaşı'nın seyrine göre tüm dünyaya karşı bunları kullanabiliyor.

DOĞAL GAZ VE NÜKLEER  SİLAHLAR!

Rusya 2021 yılı itibariyle 37.4 trilyon metreküp doğal gaz rezervi ile dünyada lider konumunda. Rusya'nın ekonomik gelirinin büyük bir kısmını oluşturan enerji gelirlerini ambargo edebilmek isteyen Batı ülkeleri aynı zamanda kendi bağımlılıklarına son verecek farklı ithalat yolları ya da alternatif enerji kaynaklarına yöneliyor. 
Örneğin Almanya yüzde 65 oranında Rusya'ya bağımlı olduğu gaz arzını mümkün olduğunca düşürecek önlemler almaya başladı bile. Kömür yakıtlı santrallerde daha fazla üretim yapma ve kapatılan bazı santrallerin yeniden açılması karar vermiş durumda.

Savaşın yıkıcı etkileri bir yana Rusya'nın doğal gaz hamlesinin ardından yeniden faaliyete geçecek olan termik santrallerden salınan zararlı gazların asit yağmurlarına neden olarak küresel çaplı toprak ve hava kirliliğine neden olacağı aşikar. Uzun vadede insan sağlığına olumsuz etkileri, kuraklık ve dahi kıtlık gibi tüm insanlığı ilgilendiren global sorunlar bizi bekliyor görünüyor.