Ramazan'da oruç tutarken yaşanan baş ağrısı şikayeti yaşamı olumsuz etkiliyor. Sık sık yaşanan bu durum, insanları paniğe sürükleyip ciddi bir rahatsızlığın sebebi olduğunu düşündürüyor. Oruç tutarken sık sık yaşanan baş ağrısının sebebi ve çözüm önerilerini uzman doktor sizin için cevaplayacak.

Nöroloji Uzmanı Dr. Biman Chabou, Ramazan'da yaşanan bu ağrı için sebep olarak "Açlık süresinin uzun olması ve yine bu süre içerisinde sıvı alımının olmaması, uyku düzeninin değişmesi özellikle de migrenli kişilerde baş ağrılarını tetikleyebilir. Baş ağrısı başladığında karanlık ve sessiz bir odada uzanın. Açık havada yürüyüş yapmak, nefes ve gevşeme egzersizleri, baş bölgesine soğuk uygulamalar ağrıyı hafifletebilir” dedi.

orucluyken_artan_bas_agrisi_icin_ne_yapilmali_bas_agrisini_onleyen_besinler_nelerdir_1648632918_4613

Fenerbahçe Taraftarları, Galatasaray Mağlubiyeti Sonrası Başkan Ali Koç ve Yönetimini İstifaya Davet Etti Fenerbahçe Taraftarları, Galatasaray Mağlubiyeti Sonrası Başkan Ali Koç ve Yönetimini İstifaya Davet Etti

"Sigara ve kafein yoksunluğu"

Dr. Biman Chabou “Oruç tutan kişilerde baş ağrısı birçok nedene bağlı olabilir. Uzun süreli açlık, uzun süre sıvı alımının olmaması, uyku düzeninde bozulmalar, stres, sinirlilik hali, sigara ve kafein yoksunluğu da baş ağrısına neden olabilir" diye de ekledi.

Nöroloji Uzmanı Dr. Biman Chabou yürüyüş ve karanlık odada uzanmanın öneminden bahsederek “Oruçluyken, gün içerisinde uzun saatler gıda ve su alımı yapılmaması baş ağrısına neden olabilir. Bir de baş ağrısına neden olabilecek diğer faktörler varsa baş ağrısı daha da can sıkıcı olabiliyor. Baş ağrısı başladığında karanlık ve sessiz bir odada uzanmak baş ağrısının hafiflemesini sağlayabilir. Yapay ışıklar baş ağrısının artmasına neden olacaktır bu nedenle mümkün olduğunca yapay ışık olan ortamda bulunulmamalı. Açık havada yürüyüş yapmak da baş ağrısına iyi gelebilir. Nefes ve gevşeme egzersizleri, baş bölgesine soğuk uygulamalar baş ağrısını hafifletebilir” diye konuşarak ifade etti.

Dr. Biman Chabou “Baş ağrısı yaşamamak için önceden önlem almak gerekir. Sahurda ve iftarda yeterli ve dengeli beslenmeli, baş ağrısını tetikleyici gıdalardan uzak durulmalıdır. İftar ve sahur arası yeterince su içilmeli, vücudu çok yoran aktivitelerden uzak durmalı ve uyku düzeni sağlanmalıdır” diye uyardı.