Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen depremlerde şehirler harabeye döndü ve 44 bini aşkın insan yaşamını yitirdi. 11 ili yıkan depremlerin ardından İstanbul depremi yeniden gündeme geldi.

6 Şubat tarihinde gerçekleşen depremlerden üç gün önce peş peşe uyarılarda bulunan yer bilimci Naci Görür, Türkiye'deki deprem gerçeğine bir kez daha dikkat çekti.

TV100 Kanalında Candaş Tolga Işık'ın konuğu olan Görür, Türkiye'deki üç tehlikeli fay hattından bahsetti.

Türkiye'deki en tehlikeli fay hattının Karlıova'dan Yunanistan'a kadar uzanan bölüm olduğunu söyleyen Görür, buralarda deprem olacağını söyledi.

Beklenen İstanbul depremi için de konuşan Naci Görür, depremin şiddetine ilişkin korkutucu veriler paylaştı. Marmara sahillerinin depremi 9 şiddetinde hissedebileceğini belirten yer bilimci, Marmara bölgesinde bulunan Bursa, Çanakkale, Balıkesir şehirlerine ayrıca uyarıda bulundu. 

Son olarak İzmir ile ilgili de açıklamalarda bulunan Naci Görür, İzmir'in bir deprem bölgesi olduğu gerçeğinin altını çizerek bölgedeki fay hattının 7 ve üzerinde bir deprem üretebileceğini belirtti.

Prof. Dr. Naci Görür'ün ilgili açıklamaları ise şu şekilde:

Bingöl Karlıova fay hattı

MHP seçime, amblem ve adaylarıyla katılacak! MHP seçime, amblem ve adaylarıyla katılacak!

 ''Avrasya ve Anadolu levhası arasındaki sınır boyunca Anadolu göreceli olarak Batı’ya gidiyor. Levha sınırı ve levhalarda hareketli olduğu için arzın içindeki sıcaklık farkıyla burada devam depremler olacaktır. Türkiye’nin en tehlikeli deprem sınırı yaklaşık Karlıova ile Yunanistan’a kadar olan 1650 kilometre…

 Şimdi ikincisi Doğu Anadolu Fay Hattı’nda ise Bingöl-Karlıova arasındaki alan akademik bir sorun. Arap levhası kuzeye doğru geldiği için orada depremler oluyor. Burada iki deprem olunca güneye dikkat dedik. Güneyde Hatay ve Adana havzası var. Hatay’da oldu... Levhanın hareketiyle enerji diğer faylara da transfer edilmiş olabilir. Adana havzasının devamı Kıbrıs’ta sınırlanır. Yedisu fayında, 7 büyüklüğü üstünde deprem olabilir.''

İstanbul depremi

''Kırılma neredeyse kırılmayan yer duruyor. Kırılmayan yeri de kıracak. Özellikle İstanbul’da depremi bekliyoruz. Bunun nedenleri var. Bölge sismik bir boşluk. Bizim yaptığımız bütün araştırmalar Marmara’nın kırılma mecburiyetini gösteriyor. Adalar fayı ve Kumburgaz fayı ya beraber ya da ayrı ayrı kırılacak.

*Batı Tekirdağ fayının da 1912’de kırıldığını düşünüyoruz. Dolayısıyla İstanbul’da deprem olacak dememizin nedeni bilimsel gerçeklik. Marmara Bölgesi’nde Bursa, Çanakkale, Balıkesir yörelerinde de beklenen Marmara depreminde hassas bölgeler olduğunu bilmek lazım.

 2000 yılında bu çalışmaları yaptı Okan Tüysüz hocamız. 9 şiddetinde bekleniyor sahile yakın kesimler. Hem Anadolu Hem Avrupa yakasında deniz kıyısına yakın semtler etkilenecek. Bazı yerlerde bu şiddet 8 olabilir”

İzmir

 ''İzmir Körfez'de de büyük bir fay var. İzmir fayı ciddi bir fay ve 7 ve üzerinde bir deprem üretebilir. Nitekim, Körfez alanı 70 kilometre olmasına rağmen 117 kişi hayatını kaybetti. O bölge zayıf zemin. İzmir bölgesinde yaklaşık 12-13 tane aktif fay var.''