Canan Karatay çay konusunda haklı çıktı: Çayı böyle içerseniz zehirliyor… Canan Karatay çay konusunda haklı çıktı: Çayı böyle içerseniz zehirliyor…

Aşısızlara test şartı kaldırıldı. Buna göre seyahat, etkinlik, işyeri ve okullarda test zorunluluğu kalktı. Kararı değerlendiren Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Anladığım kadarıyla PCR testi kapasitesinin sonuna gelindi, vaka sayıları da (test) yaptıkça artıyor. 'PCR testi yapamıyoruz' denilmek isteniyor. Hızlı tanı testlerini de aylardır söylememize rağmen uygulamaya sokulmadığı için bu noktaya geldik" açıklamasında bulundu.

"VAKA SAYISI ARTACAK AMA BİZ BUNU TESPİT EDEMEYECEĞİZ"

Prof. Dr. Ceyhan, gelişmiş ülkelerin çoğunun da uçağa binerken veya kalabalığa girerken PCR testi istemediğine dikkat çekerek, "Ama şart koyuluyordu; o da aşı şartıydı ve Omicron'un giderek yaygınlaşmasıyla kısıtlayıcı kurallar geldi ama dünyada bu kısıtlayıcı kuralları iyice gevşeterek test sayısını azaltan tek ülkeyiz, bu şekilde uygulama yapan hiçbir ülke duymadım. Bunun sonucunda olacak şey çok açıktır; vaka sayıları artacak ama biz bunu tespit edemeyeceğiz çünkü öyle bir karar açıklandı ki artık temaslı taraması yapılmayacak, temaslılara test yapılmayacak, sadece belli belirtileri olanlara yapılacak" diye konuştu.

"DOĞRU, KABUL EDİLECEK VEYA TARTIŞILACAK BİR KARAR DEĞİL"

Omicron'un belirtilerinin farklı olduğunu belirten Prof. Dr. Ceyhan, "(Omicron) Daha hafif seyrediyor. Bu şu demek; çok nadir test yapacağız, vakaları tespit etmeyeceğiz. Omicron nedeniyle vaka sayıları ülkelerde hızla artarken, Türkiye de 60-70 binlerde idare ediyor. Anlaşılan bu şekilde de olmaya devam edecek ancak bugün açıklanan karar hiçbir şekilde bilimsel olarak doğru, kabul edilecek veya tartışılacak bir karar değil. Bu resmen 'Omicron yayılsın, her gün şu kadar insan ölsün, bu durumu sürdüreceğiz' anlamına geliyor. Hedefi bilemem ama neticede ortaya çıkacak durum

PROF. DR. AKHAN: AŞISIZLAR HASTALIĞI SEMPTOMLU GEÇİRECEK

Kocaeli Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sıla Akhan, "Omicronun daha zayıf olduğunu aşılılar için söyleyebiliriz. Artık virüs her yerde ve herkeste olabilir. Aşılıda aşısızda olsa herkeste virüsün görülebileceğini, semptomsuz geçirebileceğini biliyoruz. PCR ile bunu dokümante etmekle birlikte baş edilemeyecek kadar çok sayıda kişide virüsün barındığını söyleyebiliriz o nedenle bunun kaldırıldığını, ama aşısızların daha çok semptomlu geçireceklerini, PCR testi gerekeceğini unutmamak gerekir. Burada sadece zorunluluk kaldı, bu da ortamdaki her kişide virüs bulunabilir ve aşısızlara daha kolay bulaşıp, virüsü alıp daha fazla enfeksiyon riski taşıyabilirler. Bu onların kendi sorumluluğunda olan bir şey ama sonuçta bulaş açısından PCR ile bunu dokümante etmenin bu kadar yoğunlukta iş yükünü artırmak dışında çok da bir etkisi yok ama semptomu olanların mutlaka yaptırması gerektiği, en ufak bir semptomda PCR testi yaptırmaları gerektiğini söylemek gerekir" dedi.