Turistlerin TL'deki değer kaybı nedeniyle fiyat artışından etkilenmediğine dikkat çekildi

Post Office, Britanyalıların gidebileceği en ucuz tatil yerlerini belirledi. Her yıl yayımlanan Aile Tatili Raporu'nun son sayısına göre Marmaris ve Bulgaristan'daki bir plaj, listedeki 16 popüler tatil yeri arasında en ucuzları.

MİT operasyonuyla Hakurk ve Metina'da 6 terörist etkisiz hale getirildi MİT operasyonuyla Hakurk ve Metina'da 6 terörist etkisiz hale getirildi

Independent Türkçe'nin haberine göre, seyahat şirketi Tui'yle hazırlanan Sahil Barometresi kova ve kürek, şişme yatak, maske ve şnorkel, güneş kremi, böcek kovucu, dondurma, şezlong, deniz bisikleti, bira, kola, şarap, ve aile yemeği gibi tatilde yapılan 12 farklı kalemdeki harcamalarla belirlendi.

Bu liste için bir turistin Marmaris ve söz konusu plajda harcayacağı meblağ 86 sterlin (yakşaık 1830 TL) oldu. Raporda, Marmaris'te fiyatların 2019 yazına göre iki kat arttığı ancak turistlerin, Türk lirasındaki değer kaybı yüzünden bunun etkisini pek hissetmediği vurgulandı.

Britanyalıların üç yıl öncesine göre Marmaris'te yüzde 11, söz edilen plajda yüzde 8 daha fazla sterlin ödeyeceğinin altı çizildi.

İkilinin arkasından gelen Portekiz'in Algarve bölgesinde bu listenin 108 sterline (yaklaşık 2 bin 300 TL) patlayacağı belirtildi.

Burayı 125 sterlinle (yaklaşık 2 bin 660 TL) Atlas Okyanusu'nda yer alan Madeira'daki Funchal, 127 sterlinle (yaklaşık 2 bin 705 TL) İspanya'daki Costa del Sol ve 133 sterlinle (yaklaşık 2 bin 830 TL) Yunanistan'daki Korfu takip ediyor.

Barometrede en pahalı yerler 185 sterlinle (yaklaşık 3 bin 940 TL) İtalya'daki Puglia ve 186 sterlinle (yaklaşık 3 bin 960 TL) İspanya'daki İbiza oldu.

Öte yandan fiyatların 2019'dan bu yana İbiza'da yüzde 4,9, Pugliba'da yüzde 5,2 düştüğü belirtildi.

Post Office'in raporu hazırlayan birimi Travel Money'in başkanı Nick Boden, tatil beldeleri arasında büyük fiyat farklılıkları tespit ettiklerini açıkladı. Boden, ''Bu, tatilcilerin ziyaret ettikleri yerdeki masrafları karşılamak için ödevlerini ve bütçelerini dikkatli bir şekilde yapmalarını daha önemli hâle getiriyor'' dedi.