banner1990

banner1989

'Şiddet yanlısı gruplara karşı Alman kamuoyu UETD'ye destek vermeli'

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Yeneroğlu, "Şiddet yanlısı gruplara karşı Alman kamuoyu UETD'ye destek vermeli, böylece şiddete karşı açık ve kesin bir tavır almalıdır." dedi.

Politika 26.10.2016, 11:11
'Şiddet yanlısı gruplara karşı Alman kamuoyu UETD'ye destek vermeli'

TBMM (AA) - TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu, "Bir kuruma mükerreren saldırabilecek kadar palazlanabilen şiddet yanlısı gruplara karşı Alman kamuoyu Almanya'daki Avrupalı Türk Demokratlar Birliğine (UETD) destek vermeli, böylece şiddete karşı açık ve kesin bir tavır almalıdır." ifadesini kullandı.

Yeneroğlu, UETD'in Gelsenkirchen Şubesine düzenlenen saldırıya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, terör örgütlerinin Almanya'da neredeyse olağan hale gelen bu gibi saldırılarının, Türk toplumunun güvenlik hissine büyük zarar verdiğini vurguladı.

Yeneroğlu, şöyle devam etti:

"Almanya'da toplumun takdirini kazanmış, Avrupa'da 15 ülkede demokratik zeminde faal olan ve her defasında diyaloğu, toplumsal barışı ve uyumu vurgulayan bir kuruluşun, bir sene içerisinde sekiz defa saldırıya uğramasının kamuoyunda infiale yol açmaması düşündürücüdür. Alman Federal Anayasayı Koruma Teşkilatının takibinde olan yasaklı bir örgütün bu saldırıyı - üstelik ikinci kez - gerçekleştirebiliyor olması, faillerle etkin bir şekilde mücadele edilmediğini, bilakis onların saldırılarını alenen gerçekleştirebildikleri uygun bir zeminin oluşturulduğunu göstermektedir.

Üç milyonu aşkın Türkiye kökenlinin yaşadığı Almanya’da bu elim saldırılar toplumsal uyuma ve birliktelik hissine büyük zarar vermektedir. Alman makamlarının ırkçı terör örgütü NSU davasındaki ihmalkarlık ve cezalandırma konusundaki gayretsizliklerinden doğan güvensizliği atlatamayan vatandaşlarımız artan saldırılardan endişe duymaktadır."

Yeneroğlu, Almanya’da yaşayan Türkiye kökenlilerin, terör saldırılarına hedef olma korkusu gölgesinde kültürlerini yaşamaya ve görüşlerini paylaşmaya çalışıyor olmalarının, Almanya'da terörle mücadele konusundaki zafiyete işaret ettiğini, toplumsal barış için tehlike çanlarının çaldığını gözler önüne serdiğini belirtti.

"Uzun yıllardır, içerisinde yaşadıkları ülkenin birer parçası olan insanlarımızın, bulundukları toplumda sivil toplum faaliyetlerini korkmadan sürdürmek istemelerinden daha doğal bir durum olamaz." ifadesine yer veren Yeneroğlu, ilgili makamları, hemen hemen her gün tekrar eden bu vahşi saldırılarla kararlı bir şekilde mücadele etmeye çağırdı.

Yeneroğlu, şunları kaydetti:

"Bir kuruma mükerreren saldırabilecek kadar palazlanabilen şiddet yanlısı gruplara karşı Alman kamuoyu UETD'ye destek vermeli, böylece şiddete karşı açık ve kesin bir tavır almalıdır."

"Alman kamuoyu Türk toplumuna yönelik saldırılara ilgisiz"
"Alman kamuoyu ve güvenlik güçleri, Türk toplumuna yönelik saldırılara ilgisiz." ifadesini kullanan Yeneroğlu, Alman kamuoyuna UETD'ye destek verme çağrısında bulundu.

Almanya'da yaşayan Türkiye kökenlilerin, terör saldırılarına hedef olma korkusunun gölgesinde kültürlerini yaşama ve görüşlerini paylaşmaya çalışmasının, bu ülkede terörle mücadele konusundaki zafiyete işaret ettiğini kaydeden Yeneroğlu, bunun da toplumsal barış için tehlike çanlarının çaldığını gözler önüne serdiğini vurguladı.

Uzun yıllardır yaşadıkları ülkenin birer parçası olan bu insanların, bulundukları toplumda sivil toplum faaliyetlerini korkmadan sürdürmek istemelerinden daha doğal bir durum olamayacağına değinen Yeneroğlu, "Hemen hemen her gün tekrar eden bu vahşi saldırılar neticesinde ilgili makamları yeniden bu saldırılarla kararlı bir şekilde mücadele etmeye çağırıyorum. Bir kuruma mükerreren saldırabilecek kadar palazlanabilen şiddet yanlısı gruplara karşı Alman kamuoyu UETD'ye destek vermeli, böylece şiddete karşı açık ve kesin bir tavır almalıdır." değerlendirmesinde bulundu.


Yorumlar (0)
14°
kapalı
Günün Anketi Tümü
Bu yıl tatile gitmeyi planlıyor musunuz?
Bu yıl tatile gitmeyi planlıyor musunuz?
Namaz Vakti 28 Mayıs 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49