CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Neden üretici alın terinin karşılığını almıyor

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Dünya üzüm ihracatının yüzde 45-50'sini Türkiye sağlar. Herkesin kazandığı ortamda, bir kişi kaybediyor o da üretici. Neden üretici alın terinin karşılığını almıyor?" dedi.

Politika 28.09.2017, 20:56
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Neden üretici alın terinin karşılığını almıyor

MANİSA (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Manisa'nın Alaşehir ilçesindeki Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlediği "Üzüm Mitingi"nde konuşma yaptı.

vatandaşların "hak, hukuk, adalet" sloganı atması üzerine Türkiye'ye hakkı, hukuku ve adaleti 80 milyon ile birlikte getireceklerini, insanca ve hakça bir düzen için çalıştıklarını, alın terinin karşılığını vermeyi boyun borcu bildiklerini belirtti.

Türkiye'yi çağdaş uygarlığa ulaştıracak demokrasiyi, kadın erkek eşitliğini getireceklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, birleşerek adaleti, hakkı, hukuku sağlayacaklarını dile getirdi. 

Kılıçdaroğlu, Alaşehir'in "üzümün başkenti" olduğunu dile getirerek, "Üzümde önemli bir ülkeyiz. Dünyanın en önemli ülkelerinden birisiyiz. 500 milyon dolara yakın üzümden gelir elde ederiz. Dünya üzüm ihracatının yüzde 45-50'sini Türkiye sağlar. Herkesin kazandığı bir ortamda, ihracatçısının, aracısının, ithalatçısının, tüccarının, sanayicisinin, herkesin kazandığı ortamda, bir üründe bir kişi kaybediyor o da üretici. Neden üretici alın terinin karşılığını almıyor?" dedi. 

"Böyle bir adaletsizliği insansanız vicdanınız kabul etmez" 

Üzüm üreticisinin mağdur olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"İster üzüm, ister fındık, ister pamuk ne üretiyorsan alınteri döküyorsan başımın üstünde yerin var, hakkını teslim etmek başımın borcu. 'Üzüm 4 liradır, 4 liradan alacağız' diyen hükümete sesleniyorum, diyorum ki 'Üzümün fiyatı 6 lirayken şeker gübresinin tonu 400 liraydı, şimdi şeker gübresinin tonu 600 liraya çıktı, fiyat 4 liraya indi. Böyle bir adaletsizliği kabul edecek misiniz? Böyle bir adaletsizliği insansanız vicdanınız kabul etmez. Mazotu yata veriyorsun 1,5 lira, çiftçiye veriyorsun 5 lira."

Kılıçdaroğlu, seçim dönemlerindeki "Ben bu ülkenin üretenine, çiftçisine mazotu 1,5 liradan vereceğim." sözünün arkasında olduğunu kaydetti. 

"Gerçekçi bir maliyet hesabı üzerine makul bir kar koyacaksınız" 

Üzüm üreticisinin sorunlarının çözümü için doğru bir maliyet ve kar hesabı yapılması ve üretici birliklerinin desteklenmesi gerektiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, çekirdeksiz kuru üzüm için makul alım fiyatının 2 dolar olduğunu anlattı.

Kılıçdaroğlu, üzümle ilgili önerilerini şöyle sıraladı:

"Gerçekçi bir maliyet hesabı üzerine makul bir kar koyacaksınız. Kaça mal ediyorsunuz bunu kardeşim, 100 liraya, üzerine bir kar koyacaksınız, 'taban fiyat budur' diyeceksiniz, 1 yıl önce bunu açıklayacaksınız. O zaman çiftçi mazottan, gübreden, ilaçtan şikayet etmez. Maliyet artı karı koyduğun zaman bu sorun kökten çözülmüş olur. Yeterli mi? Hayır. TARİŞ, çiftçinin, üreticinin kara gün dostu olmak zorundadır. TARİŞ'i güçlendireceğiz, TARİŞ'e her türlü devlet desteğini vereceğiz. TARİŞ üreticinin dostu olacak, destekleme alımlarını yapacak, üreticiye asla ve asla sırtını dönmeyecek. Kuru üzümün makul fiyatı nedir? 2 dolardır. Dünyaya bakın, elin oğlu 2 dolara satıyor da biz niye satmıyoruz. Emek harcamayan, alın teri dökmemiş birilerine kazandırıyoruz." 

"Kooperatifler bankası kuracağız"

Kılıçdaroğlu, çiftçilerin bankalara borçlarının olduğunu, iktidara gelmeleri halinde bunları sileceklerini ve lisanslı depoculuğu getireceklerini söyledi.

Kooperatifler bankası kuracaklarını da belirten Kılıçdaroğlu, "Üretici kooperatiflerinin ortak olduğu bir üretici kooperatifleri bankası kuracağız. Çiftçi, üzüm üreticisi gidecek, pahalı diğer bankalardan kredi çekmeyecek. Kooperatiflerin ortak olduğu bankadan gidecek ucuz faizle, düşük faizle kredisini alacak ve krediyle üretimini gerçekleştirecek." dedi.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 14 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49