Rusya- Ukrayna savaşı nedeniyle petrol fiyatları zirve yaparken, dünyanın en büyük petrol devi Saudi Aramco'nun, ham petrol fiyatlarına 5 dolar civarında rekor zam yapacağını duyurdu.

Robert De Niro İstanbul'da Robert De Niro İstanbul'da

Dünyanın en büyük petrol şirketlerinden biri olan Saudi Aramco, ham petrol fiyatlarına rekor zam yapmaya hazırlanıyor.

Bloomberg’in beş rafineri ve yatırımcı ile yaptığı anketin ortalamasına göre, Saudi Aramco’nun Mayıs gönderili ham petrolü Asya müşterilerine 5 dolar yukarıdan satması bekleniyor. Brent petrolün varil fiyatı an itibarıyla 114 dolar seviyelerinde. 

Bu artış Umman-Dubai gösterge petrol fiyatı ile Suudi petrolü arasındaki farkı 9,95 dolarla rekor seviyeye taşımış olacak. Bu da Türkiye'deki akaryakıt fiyatlarına zam anlamına geliyor.

Gözler OPEC+ toplantısında
Amerika ve Suudi Arabistan ortak şirketi olan Aramco, resmi fiyatlarını genel olarak ayın ilk günlerinde yayımlıyor. Hali hazırda artan talep ve hızla düşen stoklar nedeniyle yükselen petrol fiyatları Ukrayna’daki savaşın fiyatları daha da yukarı taşımasıyla bu çeyrekte 2008’den bu yana en yüksek seviyesine ulaşmış oldu.

Orta Doğu’nun en önemli petrolünde beklenen artışın dünyanın en büyük ithalatçısı olan Çin’de yaşanan pandemi kapanmalarına rağmen gerçekleşeceği belirtiliyor.

Aradaki fark talebin ne kadar güçlü ya da zayıf olduğu için önemli bir işaret olarak kabul ediliyor.

Saudi Aramco satış fiyatlarını duyurmaya hazırlanırken Riyad yetkilileri aralarında Rusya’nın da bulunduğu diğer petrol üreticileriyle OPEC+ toplantısında buluşmaya hazırlanıyor.

Perşembe günü yapılacak toplantı öncesi üye ülkeler Ukrayna’da savaşı nedeniyle en büyük üretim bozulmalarından biri yaşanmasına rağmen hala üretim kapasitesini uyarlamaya gerek olmadığını belirtiyor.