Yeni Liderin Portresi

Manisa'da başlayan hikaye, Türkiye'nin siyasi tarihinde yeni bir sayfa açıyor. Özgür Özel, 21 Eylül 1974'te Manisa'da dünyaya geldi ve ilk eğitimini İzmir'de tamamladı. Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nden mezun olduktan sonra eczacılık mesleğini icra eden Özel, 2009'da siyasi hayatına adım attı. Ancak belediye başkanlığı seçimlerinde başarı elde edemeyince, siyasi kariyerinde yeni bir sayfa açmak için milletvekilliğine yöneldi.

60 bin lira maaşla çalışacak işçi bulunamıyor! 60 bin lira maaşla çalışacak işçi bulunamıyor!

Mecliste Yıldızı Parladı

CHP içerisinde, özellikle Cezaevleri İnceleme Komisyonu göreviyle dikkat çeken Özel, insan haklarına yönelik hassasiyetiyle ön plana çıktı. Cezaevlerindeki ihlalleri gözler önüne seren raporlar hazırladı. Özel'in politikadaki yükselişi, 2015'te Grup Başkanvekilliği göreviyle taçlandırıldı. Partinin sesi olarak etkili ve çalışkan tavrı, onu CHP'nin yeni genel başkan adayı yapmaya yeterli oldu.

Tarihi Değişim ve Polemikler

Özel, sadece CHP'nin değil, Türk siyasetinin de tanınan yüzlerinden biri haline geldi. Soma maden kazasında gösterdiği yakın takip ve bütçe görüşmelerindeki tartışmalar, Özel'in polemiklerde de adından sıkça söz ettirmesine yol açtı. Özellikle Hulusi Akar ile yaşanan mahkemelik olay ve Devlet Bahçeli'nin sert eleştirileri, onun ne kadar sivri ve etkili bir dil kullandığını gözler önüne serdi.

Değişimin ve İttifakın Adayı

Kılıçdaroğlu'nun Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı olmasıyla boşalan pozisyon için, Özel adeta bir "değişimin sembolü" olarak ortaya çıktı. Ekrem İmamoğlu'nun desteğini de arkasına alarak, genel başkanlık yarışında iddialı bir adım attı. Ve nihayet, CHP'nin 38. Olağan Kurultayı'nda, Özel bu yarışı kazanarak partinin yeni lideri oldu.

Kişisel ve Dil Becerileri

Özel, şahsi hayatında Didem Özel ile evli ve bir çocuk babasıdır. Almanca ve İngilizce dillerindeki yetkinliğiyle de dikkat çeken Özel, Türkiye'nin siyasi sahnesinde yeni bir dönemin başlangıcı olarak görülüyor.