Davutoğlu AK Parti ile ittifak kapılarını sonuna kadar açtı Davutoğlu AK Parti ile ittifak kapılarını sonuna kadar açtı

Dolar kuru, Türk lirasının değer kaybı ve ekonomik belirsizliklerin etkisiyle son günlerde rekor seviyelere ulaşmış durumda. Dolar, bankalararası piyasanın açılışında 27.49311 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkarken, Euro da 29.9952 ile gün içinde en yüksek değerine ulaştı.

Bu bağlamda Türkiye'nin önde gelen ekonomistlerinden biri olan Özgür Demirtaş, dolar kuru hakkındaki değerlendirmeleriyle gündeme oturdu. Daha önce genellikle kesin bir rakam vermekten kaçınan Demirtaş, son açıklamalarında dolar için belirli bir hedef rakam sundu.

Öğrencilerle bir araya gelerek düşüncelerini paylaşan Demirtaş, dolar kurunun yavaş yavaş artırılmasının yanlış olduğunu ve böyle bir ortamda yabancı yatırımcının ülkeye gelmeyeceğini dile getirdi. Asıl hedefin dolar kurunu en düşük 25 lira seviyelerine çekmek olduğunu vurgulayan Demirtaş, özellikle temmuz ayında yapılan asgari ücret zammı sonrasında doların 28 lira seviyelerine gelmesi gerektiğini belirtti.

Demirtaş, hükümetin ekonomik politikalarının kendini sıkıştırdığını ifade ederek, doların hızla olması gereken seviyelere çıkarılması gerektiğini ve bu şekilde ihracatçının rahatlayacağını ve enflasyon riskini azaltabileceğini belirtti.