CHP Genel Başkanı Özgür Özel, eski Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın bir yemekte bir araya gelmesine ilişkin olarak "CHP'de kim kimle iletişim kuruyorsa, hele hele oturup yemek yiyerek sohbet ediyorsa bu partinin yararına bir iştir," dedi.

Dünya'nın Konuştuğu Olay! Olimpiyat Öncesi Toplu Tecavüz Skandalı Dünya'nın Konuştuğu Olay! Olimpiyat Öncesi Toplu Tecavüz Skandalı

10 Ekim Barış Derneği'nin Vedat Dolakay Kokteyl Salonu'ndaki dayanışma yemeğine katılan Özel, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Özel, eski Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun, Yavaş ile yemekte buluşmasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile de önümüzdeki günlerde yemek yiyeceği belirtilerek, buna ilişkin değerlendirmesi sorulduğunda, partideki bu tür iletişimlerin yararlı olduğunu vurguladı. "Yavaş'ın akşam yemeğiyle ilgili bilgi verdiğini, kendisinin de memnuniyetini ilettiğini" belirten Özel, Ekrem İmamoğlu'nun açıklamalarını da takip ettiğini ve önümüzdeki günlerde gerçekleşecek yemeği desteklediğini ifade etti.

Özel, "Yemekler yenmiyorsa, önceki genel başkanla birlikte büyükşehir belediye başkanlığı yapmış ya da görev yapmış arkadaşlar yemek yemiyorlarsa, sohbet etmiyorlarsa, bunun haber değeri vardır. Yemeğin haber değerinin olması, demek ki bu konularda bizim de biraz normalleşmeye ihtiyacımızın olduğunu gösteriyor. Bunları normalleşmeye dair, parti içi normal bir şeye dair kıymetli, önemli ve desteklediğim adımlar olarak nitelendiriyorum," dedi.

Asgari Ücret Konusunda Açıklama

Özel, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin grup toplantısında partisine yönelik ifadelerinin sorulması üzerine Bahçeli'nin sağlık durumu hakkında endişelendiğini ve grup başkan vekillerinden bilgi aldığını, geçmiş olsun dileklerini ilettiğini belirtti. Bahçeli'nin değerlendirmelerini atladığını ve bu gündeme dönmenin şu anda anlamı olmadığını söyledi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ'ın, asgari ücrete ilişkin açıklamalarına değinen Özel, asgari ücrete zam yapılmamasından endişe duyduklarını ve bununla ilgili çalışma yaptıklarını ifade etti. Özel, "Asgari ücret, TÜİK'in enflasyonlarına göre bile verildiği günden itibaren yüzde 25 aşındı. Gerçek gıda enflasyonuna göre yüzde 40-45 aşınmış durumda. Bu noktadan sonra 'Öyle bir çalışmamız yok' demek, vicdansızlığın ve bu vatandaşın gönlünde düştükleri yerin boşuna olmadığının bir göstergesidir. Bu asgari ücretle Hamza Bey bir ay geçinsin, ondan sonra gelsin böyle değerlendirmeler yapsın," dedi.