Türkiye'deki acil nakit ihtiyacı olan kişiler, kamu ve özel bankalarda kredi faizlerini araştırıyorlar. Bankalar arasında faiz rekabeti başlamış ve Ocak 2023 itibarıyla taşıt, ihtiyaç ve konut kredileri için güncel faiz oranları belirlenmiştir.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2023 yılının ilk faiz kararını açıklamış ve politika faiz oranını yüzde 9 seviyesinde sabit tutmuştur. Bu karar sonrasında bankalar da faiz oranlarını güncellemiştir.

Kamu bankaları arasında Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank, "Yeni Konut Finansman Modeliyle Yeni Evim" paketiyle sıfır konutlar için yüzde 0.69 faiz oranı ile konut kredisi vermektedir. İkinci el konutlar için ise en uygun faiz oranı yine kamu bankaları tarafından yüzde 1.20 olarak belirlenmiştir. Özel bankalarda ise konut kredisi faiz oranları yüzde 3,75'e kadar çıkmaktadır.

Araç sahibi olmak isteyen vatandaşlar için en uygun faiz oranı yüzde 1,59 olarak Ziraat Bankası ve Vakıfbank tarafından sunulmaktadır. En yüksek faiz oranı yüzde 3,36 ile Odeabank tarafından açıklanmıştır.

İhtiyaç kredisi için en uygun faiz oranı yüzde 0,99 oranı ile ON ve Denizbank tarafından açıklanmıştır. En yüksek faiz oranı ise yüzde 3,19 ile Yapı Kredi tarafından belirlenmiştir.

BANKALARIN KONUT KREDİSİ FAİZİ

BANKALARIN TAŞIT KREDİSİ FAİZİ

BANKALARIN İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZİ 

45 bin öğretmen alımına başvuracak adaylar dikkat: Başvurular bugün sona eriyor 45 bin öğretmen alımına başvuracak adaylar dikkat: Başvurular bugün sona eriyor

Sonuç olarak; Enflasyon verilerinin tavan yaptığı şu günlerde vatandaşların alım gücünün düşmesiyle birlikte bankalara yöneldiği gözlemlenirken bankaların yıl sonunda açıkladıkları kar oranlarıda dikkatlerden kaçmadı. Ekonomik çöküş yaşayan vatandaşlar bankalrın kapılarını tutarken en düşük faiz oranıyla nereden kredi çekebilirim araştırmasına koyuldular. Kamu ve özel bankaların güncel faiz ve vade oranlarını kamudanhaber ziyaretçileriyle paylaşmış bulunmaktayız...