İngiltere'deki Oxford Üniversitesi, 57.000 farklı gıdanın çevresel etkisini değerlendirmeyi ve ardından bunu besinsel fayda ile karşılaştırmayı amaçlayan bir çalışma yürüttü.

Times’ın haberine göre, bazen sosislerin nasıl yapıldığına gerçekten dikkat etmeye değer. Örneğin sığır eti içeriyorlarsa, çevre için daha kötü olur. Çok fazla tavuk içeriyorlarsa, araştırmaya göre çok daha iyi olabilirler.

Bir gıda maddesinin çevresel etkisini araştırmak karbon ayak izi, su kullanımı ve arazi kullanımını içeriyor. Aynı zamanda, içeriklerine de dayanır.

Bununla birlikte, Birleşik Krallık’ta içerikleri büyüklük sırasına göre listelemek zorunludur. 


ÜRÜNLERİN BİLEŞENLERİ BİLİNMİYOR
Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayınlanan yeni araştırma, bu bilgileri kullanarak yeni bir algoritma yarattı.

Bakan Varank: Biz betona değil, ülkenin ihmal edilmiş altyapılarına yatırım yaptık Bakan Varank: Biz betona değil, ülkenin ihmal edilmiş altyapılarına yatırım yaptık

Oxford Üniversitesi’nden Dr. Michael Clark, “Şu anda gerçekten büyük bir bilgi boşluğu var” dedi.


Yöntemin açıkça kusurlu olduğunu söyleyen Clark, “Bilinmeyen bilgilerle uğraşıyoruz. Ürünlerin bileşimini tam olarak bilmiyoruz. Adlandırılmış, markalı ürünler için bilgileri de yasal nedenlerle kamuya açıklayamıyoruz.”

“Umudumuz, süpermarketlerin bunu iyileştirebilmesidir. Örneğin verilerini kullanan gönüllü etiketlerle. Ayrıca tüketiciler de bunu genel yaklaşımlarına entegre etmeliler. Çünkü sosisin besinsel ve çevresel etkisi önemli olsa da tek faktör bu değil.”

“İnsanların kültürel tercihleri ​​vardır. Maliyete ve tadına önem veriyorlar” dedi.