Kamudanhaber-Özel Haber

Sıfır veya ikinci el otomobil sahibi olmak isteyenlere uzun zamandır bekledikleri fırsat sunuluyor. Detaylar açıklamada..

Uzun süredir yükselişe geçen dolar ve euro fiyatları ekonomiyi olumsuz yönde etkilerden bir çok ithal ve yerli üründe fiyatların kalıcı olarak artmasına sebep olmuştu. Piyaslardaki yüm dengeleri alt üst eden kurdaki artışla birlikte otomobil fiyatları da zirveyi gördü. 

Bakan Bilgin açıkladı: Gazilere ödenen aylıklar asgari ücret düzeyine çıkıyor Bakan Bilgin açıkladı: Gazilere ödenen aylıklar asgari ücret düzeyine çıkıyor

Özellikle ev ve araç sahibi olabilmek neredeyse imkansız hale gelirken 2. el araba almak dahi zorlaştı. Hal böyleyken vatandaşın yüzünü güldüren açıklama hükümet yetkililerinden geldi. 

Yapılan çalışmalar neticesinde isteyen vatandaşların otomobil sahibi olması kolaylaştırılacak. Yapılacak yeni hamlelerle özellikle 2. elde durma noktasına gelen otomotiv sektörünün hareketlendirilmesi planlanıyor. 

Geçtiğimiz aylarda bazı markalara ait sıfır otomobillerde ötv indirimi uygulaması hayata geçirilmişti. Vatandaşlar tarafından büyük rağbet gören ötv indirim kampanyası piyasayı bir nebze de olsa canlandırmaya yetmişti. Fakat gittikçe yükselmeye devam eden otomobil fiyatları vatandaşın belini kırarken yeni bir kredi kampanyası hayata geçiriliyor. 

BDDK ‘nın bazı kamu ve özel bankalarlay yürüttüğü görüşmeler neticesinde taşıt kredisi kullanmak isteyen vatandaşlara düşük faizle kredi kullandırımı sağlanacak. Söz konusu uygulama ile ayrıca taksit süreleri vatandaşın ödeme durumuna göre ayarlanabilicek. Taşıt kredisi faiz oranları piyasa koşullarının oldukça  altında olması planlanıyor. 

Araç satışlarında hızlı bir artışın beklendiği kampanya koşulları için kamu bankalarından detaylı bilgi alınabiliyor.