DSÖ Avrupa Direktörü Kluge, düzenlediği basın toplantısında Avrupa’da Omicron varyantına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kluge, “Bu hızla, Sağlık Metrikleri ve Değerlendirme Enstitüsü (IHME), önümüzdeki 6-8 hafta içinde bölge nüfusunun yüzde 50'sinden fazlasının Omicron ile enfekte olacağını tahmin ediyor. Avrupa ve Orta Asya'daki 53 ülkeden 50'si Omicron vakaları bildirdi. Batı Avrupa'da hızla baskın virüs haline geliyor ve şimdi Balkanlar'da yayılıyor” ifadelerini kullandı.


“OMICRON’UN YÜKSEK ORANDA BULAŞICI OLDUĞU DOĞRULANDI”

Kuzey Kore’den ABD’ye nükleer gözdağı! Kuzey Kore’den ABD’ye nükleer gözdağı!

Omicron varyantının aşı olan ya da daha önce Covid-19’a yakalanmış kişilerde de hızla yayıldığını vurgulayan Kluge, “Son haftalarda derlenen veriler, Omicron'un yüksek oranda bulaşıcı olduğunu doğrulamaktadır. Çünkü mutasyonlar insan hücrelerine daha kolay yapışmasını sağlıyor ve daha önce enfekte olmuş veya aşılanmış olanları bile enfekte edebiliyor” dedi.

Kluge, sözlerine şöyle devam etti:

“Ancak benzeri görülmemiş bir bulaşma ölçeği nedeniyle Kovid-19’dan hastaneye yatışlarda artış görüyoruz. Omicron'un hızla yayıldığı birçok ülkede sağlık sistemlerine ve hizmet sunumuna meydan okuyor ve daha birçok ülkeyi varyantın tehditlerine ezilmekle tehdit ediyor. Ölüm oranı düşük ve stabil olarak gözükse de vaka sayılarında artış görünüyor."

GEÇTİĞİMİZ HAFTA 'HAFİF' OLARAK KATEGORİZE EDİLMELİ DEMİŞLERDİ

Dünya Sağlık Örgütü yöneticisi Tedros Ghebreyesus, geçtiğimiz günlerde koronavirüsün Omicron varyantının daha hızlı yayıldığını ve Delta varyantına göre daha hafif semptomlar gösterdiğini belirterek "Buna rağmen semptomlar hafif olarak kategorize edilmemeli" demişti.