19.04.2020, 18:24

"Öğretmenlerin hakları gitti" mi?

Milli Eğitim Bakanlığı’nda değişim devam ediyor… 1739 sayılı Milli Eğitim Temel kanununa, “Öğretmenlerin izin ve tatilleri” başlıklı yeni bir madde eklendi. Kanun maddesini okudum. Sosyal medyada “öğretmenlerin hakları gitti” haykırışlarının neye karşı yapıldığını açıkçası tam olarak anlamadım…

Kanun maddesinde öğretmenleri dışlayan ve haklarını ellerinden alan hiçbir madde görmedim. Tam tersine öğretmenlerin haklarını koruyan ve daha verimli olmaları için çalışılmış bir kanun. Öğretmenler kesintisiz iki ay tatil yapacaklar. Rehber öğretmenler, öğrenciye faydalı olmaları için değerlendirilmiş.

“Haklarımız gitti mahvolduk” gibi veryansın etmenin yersiz olduğunu düşünüyorum. Hiçbir öğretmenin hakkı bir yere gitmiş değil. MEB, bu kanunla kadrosunda bulunan öğretmenleri daha değerli hale getiriyor.

Sosyal medyada rehber öğretmenlerin sesi daha çok yükseldiğini görüyorum. Bu durumda rehber öğretmenlerin görevlerini buradan hatırlatmak istiyorum.  

MEB rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmeti yönetmeliğinde geçen yönetmelik maddelerinde;

"Rehberlik hizmeti; öğrencilerin kendilerini gerçekleştirmelerine, eğitim sürecinden yetenek ve özelliklerine göre en üst düzeyde yararlanmalarına ve gizilgüçlerini en uygun şekilde kullanmalarına ve geliştirmelerine yöneliktir..."

"Her öğrenciye, kendine özgü yetenek, ilgi, meslekî değer, başarı ve motivasyonu oranında eğitim-öğretim uygulamalarıyla uyum sağlaması, özelliklerine ve gelişimine uygun programlara yönelmesi için gerekli hizmetler verilir."...
 

Bu maddelerde görüldüğü gibi rehberlik öğretmeni çocuğun geleceğinde yönlendirici bir etkendir…

Geçmiş dönemlerde en sık şikâyetlerden biri rehberlik öğretmenlerinin lise okul tercihlerinde ve üniversite bölüm seçimleri döneminde okulda olmayışlarıydı. MEB, bu soruna kesin bir çözüm üretmiş oldu.

Öğrenciyi en iyi tanıyan okul rehberlik öğretmenidir. Dolayısıyla tercih yaparken aday öğrenci için neyin doğru neyin yanlış olduğuna karar verebilecek bilgi ve donanıma sahiptir. Yılda birkaç gününü okuldaki öğrencilere ayırmanın bir yük olmaması gerektiğini düşünüyorum.

Tatil mi önemli yoksa öğrencinin geleceği için feda edilecek birkaç günlük zaman dilimi mi önemli? Bunun vicdan muhasebesini yapmanızı öneriyorum… Daha önce yazmış olduğum bir yazımda bu hususa değinmiştim. http://www.kamudanhaber.net/rehber-ogretmenler-rehberlik-hizmeti-veriyorlar-mi-makale,3197.html İsteyen bakabilir.

MEB, öğretmenlerine sahip çıkan bir kurumdur. Yeniliklere sahip çıkıp destekleyelim. Öğretmen olmadan önce aday öğretmenlerden duyduğum en güzel cümle şuydu: “ Öğrencilerimize kavuşup geleceğin ışıkları olmaları için mücadele edeceğiz.”

Evet, şimdi geleceğin ışıklarını yetiştirmenin tam zamanı değil mi?

Vesselam

Hamza KILIÇASLAN

Yorumlar (7)
pdr 10 ay önce
Hak ihlali var bunu görmüyorsunuz sanırım. Yukarda saydığiniz gorev ve sorumlulukları zaten yerine getiriyoruz. Oturdugunuz yerden ahlam kesmeyin
pdr 10 ay önce
Hak ihlali soz konusu. Yukarda saydığıniz görev ve sorumlulukları zaten yerine getiriyoruz. Oturduğunuz yerden ahkâm kesmeyin
Muallim 10 ay önce
Rehber öğretmenler haftada 18 saat ücret ve 3 saat nöbet ücreti almakta.Mudur yardımcılarıyla aynı .Onları da müdür yardımcısı özlük haklarına tabi tutup yıllık izin hakkı getirilmelidir.Problem bu sekilde çözülür .
pdr 10 ay önce
Hak ihlali soz konusu. Yukarda saydığıniz görev ve sorumlulukları zaten yerine getiriyoruz. Oturduğunuz yerden ahkâm kesmeyin
PDR2 10 ay önce
PDR cilerin özlük hakları okul müdür yardımcılarıyla esitlenmeli.Yillik izin kullandirilmalidir .Zaten maaş ve ekders olarak müdür yardımcıları ile eşitler .Böylece sorun kökten çözülmüş olur.
çağatay 10 ay önce
hocam ilçe milli eğitim hizmetliyi memur etmiş elinde bir tesbih bıyık o biçim eskiden bir iki kişiyi halletmiş.bu manzaralar her il ve ilçede yaygınlaştı.müdürlere emir veriyor öğretmeni böyle sindirmeye çalışıyorlar.Allahaşkına eğitimde böylemi ilerleyeceğiz.bunu bakanlığa iletirseniz bir eğitim gönüllüsü olarak sevinirim.herkes işini yapsın.eğitim kurumları bunları saklıyor müfettiş gidince geri devam.
Tarihçi 7 ay önce
Sen yapma hocam. Hiç bir surette tek madde ve tek günle de olsa hak kaybı kabul edilemez. Yıllardır kırpa kırpa bıkılmadı.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 23 Ocak 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49