Nisan ayında son 10 yıldır ilk defa abone sayısında düşüş olduğunu belirten Netflix, platformu yeniden hareketlendirmeye çalışırken kullanıcılarını üzecek haberlerle dikkat çekiyor. Reklam destekli bir platform haline getirilmesi üzerinde çalışılırken içerikleri "indirme" özelliğinin artık desteklenmeyeceği söylentileri ortalığı karıştırdı.

AFAD'dan Ardahan Depremi İle İlgili Açıklama AFAD'dan Ardahan Depremi İle İlgili Açıklama

Akış platformları arasında zirvede yer alırken bu yıl nisan ayında yayınladığı raporla düşüşe geçtiğini bildiren Netflix, yeniden ilk sırada yer almak için çeşitli hamlelerde bulunuyor.

Platform, şimdiye kadar reklam destekli bir yapıdan uzak dururken artık içeriklerini reklamlarla sunmak için hazırlıklara başladı. Ancak reklamlar, kullanıcıların en sevdiği o özelliği tehlikeye atmış gibi görünüyor.

Geliştirici Steve Moser, platformun kodlarını incelediğinde hizmetin reklam destekli olması halinde içeriklerin çevrimdışı izlenebilmesini sağlayan “indirme” özelliğinin kullanılamayacağını ileri sürüyor.

Çevrimdışı izleme özelliği ve reklamların bu özelliği nasıl etkileyeceği ile ilgili platform henüz net bir açıklama yapmasa da şu bilgileri verdi: “Daha düşük fiyatlı, reklam destekli bir seçeneğin nasıl piyasaya sürüleceğine karar vermenin henüz ilk günlerindeyiz ve herhangi bir karar verilmedi. Dolayısıyla bu noktada bunların hepsi sadece spekülasyon.”

Temmuz ayında, Netflix eş CEO’su ve Baş İçerik Sorumlusu Ted Sarandos, bir kazanç çağrısında, yeni abonelik seçeneğinin lansman hizmetin tüm lisanslı içeriğini içermeyeceğini itiraf etti. Şirket, şovlarını ve filmlerini reklamlarla sunabilmek için stüdyolarla anlaşmaları yeniden müzakere etmek zorunda kaldı.