“Önümüzdeki aylarda enflasyonun daha da hız kestiğine birlikte şahitlik edeceğiz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı manşetlerine taşıdılar: "AB liderlerine Türkiye’nin stratejik önemini hatırlattı" Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı manşetlerine taşıdılar: "AB liderlerine Türkiye’nin stratejik önemini hatırlattı"

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) ağustos ayı enflasyon rakamlarını açıklamasının ardından değerlendirmelerde bulundu.

Nebati, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda dünyanın en büyük ekonomilerinin “enflasyon endişeleri boğuştuğu” görüşünü dile getirerek “Yüksek enflasyonu bir daha geri dönmemek üzere bu topraklardan def edeceğiz” dedi.

Nebati’nin Twitter’dan paylaştığı mesajlar şöyle:

Dünyanın en büyük ekonomileri enflasyon ve resesyon endişeleriyle boğuşuyor. Bu ülkeler, son 40-50 yılın en yüksek enflasyon oranları karşısında ekonomilerinin durma noktasına geleceğinden endişe duyuyorlar.

Enflasyonla mücadele süreçleri birçok ülkede para politikasının tedrici olarak sıkılaştırılması ile gerçekleşmekle birlikte resesyon ihtimalinden dolayı dünyada birçok ülke negatif reel faiz politikası uyguluyor.

Bizler, yatırımı ve üretimi durdurmadan enflasyonla mücadelemizi sürdürüyoruz. Politikalarımızı da yatırım ve üretimi teşvik etmekten yana kullanıyoruz. Böylece, makine ve teçhizat yatırımları, 2022 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %17,8 artmıştır.

Önümüzdeki aylarda enflasyonun daha da hız kestiğine birlikte şahitlik edeceğiz. Bugün açıklanan Ağustos ayı enflasyon verileri de bu projeksiyonlarımızı destekler niteliktedir. Yüksek enflasyonu bir daha geri dönmemek üzere bu topraklardan def edeceğiz.