Rusya Devlet Başkanı Putin'in işgal emri verdiği 24 Şubat'tan bu yana Ukrayna'da insanlık dramı yaşanırken NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Alman medyasına verdiği röportajda, “Savaşın yıllarca sürebileceği gerçeğine hazırlanmalıyız” dedi.

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarının ardından birçok Ukraynalı evlerini terk edip komşu ülkelere kaçmak zorunda bırakıldı. Birleşmiş Milletler'in (BM) açıkladığı verilere göre; Avrupa'da İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en büyük mülteci krizi yaşanıyor.

Ülkelerini terk eden Ukraynalılar en çok Polonya, Romanya ve Macaristan gibi Avrupa Birliği (AB) ülkelerini tercih etti.

Rusya ile Ukrayna arasında 24 Şubat’tan beri devam eden savaş hakkında Alman medyasına önemli açıklamalarda bulunan NATO Genel Sektereri Jens Stoltenberg, Ukrayna ordusuna yapılan son teknoloji silah tedarikinin özellikle Donbass bölgesini Rus kontrolünden kurtarmaya yardımcı olabileceğini belirtti.


'SAVAŞ YILLARCA SÜREBİLİR'
Stoltenberg, “Savaşın yıllarca sürebileceği gerçeğine hazırlanmalıyız. Ukrayna’yı desteklemekten vazgeçmemeliyiz. Maliyetleri yüksek olsa bile sadece askeri destek için değil, artan enerji ve gıda fiyatları nedeniyle de Ukrayna’ya destek vermeliyiz" ifadelerini kullandı.

2022 KPSS DHAB başvuruları başladı mı? DHBT başvuruları nasıl yapılır? Başvuru ücreti ne kadar? 2022 KPSS DHAB başvuruları başladı mı? DHBT başvuruları nasıl yapılır? Başvuru ücreti ne kadar?

YARDIM PAKETİ GÖRÜŞÜLECEK
Stoltenberg geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, ay sonunda İspanya’nın başkenti Madrid’de yapılacak NATO Zirvesi’nde, Ukrayna için bir yardım paketi üzerinde anlaşmaya varılmasının beklendiğini söylemişti.