17.09.2018, 14:42

Nasıl Bir Eğitim Sistemi?

Biyomühendislik ve bilişim teknolojisindeki değişimler insanlığı geçmişte hiç olmadığı kadar derinden etkilemektedir. Şimdiye kadar insanların emrinde olan makinalar, yeni dönemde temel aktör oluyor.

Yapay zekâ ve algoritmalar ile karar verici konuma insan değil makinalar geçiyor. Tarım ve sanayi toplumuna göre şekillendirdiğimiz eğitim ve insan yetiştirme düzenimiz ile her şey yolunda gitse bile, istediğimiz her şeyi mevcut varsayımlar üzerinden başarıyla gerçekleştirsek bile istenilen sonuçları almamız imkânsız görünüyor. Hızla tedavülden kalkmış, piyasada karşılığı olmayan bir parayı basmak için uğraşıyoruz.

Yeni araç gereç alıyoruz, darphaneler yapıyoruz ama gözden kaçırdığımız bir şey var, bastığımız paranın piyasada bir karşılığı yok. Yeniçağın gereklerine göre üretemeyen, açlık çeken çocukların özgürlüğünden söz edilemez. Geleceğin dünyası yapay zekâ, büyük veri algoritmaları ve biyomühendislik üzerine kurgulanıyor.


Ufukları, idealleri, medeniyet kurma hayalleri olan toplumlar büyük insanlar yetiştirmek zorundadır. Bilimde, fikirde, sanatta, siyasette, tıpta, mimaride, sporda, kısacası her alanda bu durum geçerlidir. Ancak bunu eski usullerle yapamayız.

Biyoteknoloji çağı geçmiş hiçbir döneme benzememektedir. Şimdiye kadar insanın emrinde olan teknoloji, yapay zekâ ve öğrenen makinalar ile yeni bir çağ başlatmıştır. Yeniçağın okulu geçmiş hiçbir dönem ile karşılaştırılmayacak kadar farklıdır.


Büyük insanları ortaya çıkaran şey eğitimdir. Bu nedenle medeniyet tarihimizde Daru’l Erkam’dan Ashab-ı Suffa’ya, Daru’l Hikme’den Nizamiye’ye, Sahn-ı Seman’dan Süleymaniye’ye, Köy Enstitülerinden, Askeri Okullara, parasız yatılı okullara, fen liselerine birçok eğitim kurumu yer almıştır. Bu kurumların yetiştirdiği büyük insanlar da medeniyetimizin sütunlarını dikmiştir.

Üstün yetenekli bireylerin ortaya çıkarılması ve eğitilmesi yeniçağda geniş kitleler içinde büyük önem arz etmektedir. Toplumun her alanda sürükleyici liderlere ihtiyacı var. Fabrika modeli ile herkesi tek tipleştirmeye çalışan modeller yeniçağda hiçbir anlam ifade etmeyecektir. Robotlar sıradan işleri insanlardan daha kusursuz ve hızlı yapabilecek kapasiteye ulaşmıştır. İnsansız hava araçların, savaş uçaklarının hatta hava kuvvetlerinin yerini alması çok yakın gözükmektedir.

Bu olgudan hareketle eğitimi; öğrencilerimize her anlamda başarıyı yakalatmanın yanı sıra; onlara bir medeniyet perspektifi kazandırma işi olarak görüyoruz. Böylece medeniyetimizin yeniden inşasına katkı yapacak büyük insanlar yetiştirmek de mümkün olacaktır. Üreten, çalışan, yorumlayan, evrensel bakabilen, proje yapabilen, hayattan uzak olmayan öğrencilerin yetiştirileceği bir eğitim modeline ihtiyacımız var. Bu vizyonumuzu mevcut okul anlayışı ile gerçekleştirmemiz pek mümkün görünmemektedir. Bir idrak ve kavrayış sorununun olduğu görülüyor. Bu gecikmenin bedeli varoluşsal bir durumla sonuçlanabilir.


Öğrencilerine hayata dokunmayı, hayatı okumayı, hayatı kavramayı ve hayatı yorumlamayı öğretemeyen bir eğitim sistemi bireylerini köleleştir. Onların hayatın akışı içinde kimlik sahibi birer birey olarak durabilmelerini sağlayamaz.

Öğrencilerimize çalışmayı, iletişimi, problem çözmeyi, eleştirel düşünmeyi, özgüveni, zarafet ve üretici olmayı öğretmek zorundayız. Hiçbir okul koridorumuz ürettiklerimizi sergilemiyor, rol modeli insanlarımız yer almıyor. Derslere dayalı müfredat anlayışı hem gereksiz yüklemeler yapıyor hem de öğrencileri uygulama ve hayatın içinden koparıyor. Çok uzun öğretim süreleri, bilişsel beceriler üzerine kurgulanıyor, duyuşsal ve psikomotor beceriler göz ardı ediliyor.

Proje yapmak kredilendirilmiyor, buna okulun tekrarı ödevler eklenince öğrencilerin girişimcilik ve yaratıcılığı geliştirilemiyor. Oysa bizim farklı düşünen ve uygulayan bireylere ihtiyacımız var.

Yorumlar (10)
mmm 3 yıl önce
öncelikle hocam eğitim sistemi çoktıya göre ayarlanmalı girdilerden nasıl bir çıktı bekliyoruz. memekette huzur kalmamış kimse kimsededen emin değil. insanlar eğitildikçe efendileşeceğine acımasızlaşıyor, saygısızlaşıyor. sırf inacı baş örtüsü bahanesiyle insanlar saldırılıyor işleri görülmüyor, hiç uğruna basit bir tartışma ölümle bitiyor.milli menfaate saygı yok. herkes şahsi hırs ve menfaatları peşinde, rüşvet devlet malını çalma, görevi kötüye kullanma, torpil, birilerine yaslanıp kamuyu çifliği gibi kullanma, millet malına ve başkasına zarar verme zevk meselesi olmuş. kamu imkanları %90 özel işlerde kullanılıyor. atamalarda kırıter liyakat ve tecrübe ve yeterlilik değil, birilerine yakınlık, akıllara ziyan atamalar yapılıyor. işin kötüsü bunları yapanlar en üst düzey eğitilimiş seçilmiş insanlar eğitimde çıktı bu bunu düzeltmek için tedbir alınan bir eğitim lazım değil mi??? eğitimin çıktısı bu değil tersi olmalı değil mi???? bu konuda atılmış bir adım da yok
Kemal öğretmen 3 yıl önce
Hocam kendi söyleminizle varsayımlarla sonuç alınmıyor. Sonuç odaklı çözüm projeleri üretin lütfen. Kendinizi pazarlamayı bırakın.
ali veli 3 yıl önce
çok güzel yazmışsınız da ,bu dediklerinizin uygulama şansı yok neden derseniz. var olan sistem kişiye ve adama dayalıdır.
Salihane SESSİZLİK 3 yıl önce
Hocam sistem denilen öğretimi basamaklandırmak ve siyasallaştırmak değil de ne?
Geen gün ismi lazım değil bir ilçe milli eğitim müdürlüğünde şunu da duydum.
Okul başkanlığı seçimi için AKP gençlik kolları okullarda başkan adayları destekliyorlarmış.
Kendi çocuklarını kardeşlerini destekliyor ve okul idarelerine de bu konuda baskı yapıyorlarmış.
NE GÜNLERE KALDIK.
Buyurun denetimsizleştirilen okullarda siyasetin aşık atması....
nazmi doğan 3 yıl önce
Hocam izliyoruz,daha fazla yazın
hoca 3 yıl önce
Sayın HOCAM biz de bunları biliyoruz sürekli dile getiriyoruz her platform da anlatıyoruz.Bildiğim kadar sizi dinleyen birçok yöneticimiz var bunları bir zahmet onlarla da paylaşın. İdarecilerimize öğretmenlerimize ve öğrencilerimize imkan verilsin bunların hepsi yapılır.Günümüzde sadece sorumluluk yüklenip yetki ve imkan verilmediğinde eğitimdeki bu günkü sonucun olması kaçınılmazdır.
Salihane SESSİZLİK 3 yıl önce
Değerli hocam
Geri bildirimsiz bir eğitim sistemi,
Denetimsiz bir eğitim sistemi,
Bilme kapalı dine açık bir eğitim sistemi,
Değerlerin basamak alınlarında ayaklar altında kalan psikolojisiz bir eğitim sistemi,
Sosyolojisiz ve felsefesiz bir eğitim sistemi,
Üretime değil tüketime ve modaya dönük bir eğitim sistemi,
Sonuç: KAPALI DEVRE EĞİTİM SİSTEMİ

Saygı ve şükranlarımla
Öğretmen 81 2 yıl önce
Öğretmen yer değiştirme yönetmeliği sil baştan değiştirilmelidir Her öğretmenin rahatlıkla yer değiştirebildiği bir sistem geliştirilmelidir il içi ve il dışı atamada sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir il içi sıralar tekrar çalıştırılsın sınıf öğretmenlerinin yer değiştirmesi kolaylaştırılmalıdır
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 27 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49