Bilim Akademisi Üyesi Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul'da olası bir depreme karşı alınması gereken önlemlerin eksikliğine dikkat çekerek, Türkiye'nin deprem direncini arttırmak için 20 yılda yapılması gerekenleri vurguladı.

Prof. Dr. Görür , Türkiye'nin doğusunda beklenen büyük bir depreme ilişkin bilgiler paylaştı.

Bunun yanı sıra, İstanbul'da kanalizasyon sistemi ve bazı barajların depreme hazır olmadığına dikkat çekerek, bu konuların da ele alınması gerektiğini belirtti.

Prof. Dr. Görür açıklamasında;

"Erzincan-Bingöl Karlıova arasında 7,4 büyüklüğünde deprem bekliyoruz"


20 senede Türkiye'yi deprem dirençli hale getirebiliriz. Bütün Türkiye'yi deprem dirençli hale getirebiliriz. Erzincan, Bingöl-Karlıova arasında bir büyük bir deprem bekliyoruz. En son deprem orada 1790'larda oldu. Aşağı yukarı 7,4 büyüklüğünde deprem bekliyoruz. Bingöl Karlıova'yla Bingöl Göynük arasında da 7,2 büyüklüğünde deprem olabilir. Güneydoğu Anadolu'da özellikle Adıyaman ve Hakkâri arasındaki o bindirme kuşağında bazı sıkışmalar olmuş olabilir. Bu son depremlerden dolayı olabilir. Oralara özen göstermemiz gerekiyor. Son depremlerden dolayı levha yani, Anadolu levhasının içindeki faylarda kimi hareketlenmeler oldu. Dolayısıyla mesela Adana, işte bunun yanında Sivas, Kayseri yöresinde biraz daha özenli olunmalı. Deprem dirençli hale getirme çalışmaları burada özenle yapılmalı. 

İstanbul'da Sahte Dolar Operasyonunda 1 Milyar Dolar Ele Geçirildi İstanbul'da Sahte Dolar Operasyonunda 1 Milyar Dolar Ele Geçirildi