Kahramanmaraş merkezli depremlerin hemen öncesinde sosyal medya hesaplarından defaatle uyarılarda bulunan Prof. Dr. Naci Görür, yakın zamanda ciddi bir deprem beklediği İzmir ile ilgili endişelerini dile getirdi.

İzmir'deki aktif fayların streslerinin artmış olabileceğini belirten Prof. Dr. Naci Görür, yakın zamanda bölgede bir depremin kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Çok az kentte bu kadar aktif fay hattı olduğuna dikkat çeken Görür, İzmir için görevlilere seslendi. Yetkileri göreve çağıran Naci Görür, deprem dirençli yapılar için bütün güçlerin birleştirilmesi gerektiği vurgusunu yaptı:

Ramazan'ın İlk Günü Havaya Dikkat! Şemsiyenizi Yanınızda Mutlaka Taşıyın! 23 Mart Hava Durumu Nasıl Olacak? Ramazan'ın İlk Günü Havaya Dikkat! Şemsiyenizi Yanınızda Mutlaka Taşıyın! 23 Mart Hava Durumu Nasıl Olacak?

''İzmir'i ekiplerini önemli ölçüde kaybettiğini, ekipmanların gittiğini düşünebiliyor musunuz? Ben İzmir'e bir görev gösteriyorum. Yalvarıyorum. Bütün Türkiye'ye örnek olun.

Herkesin konuşup bir şeyler beklediğinde çıkın ortaya. Siz bunu yaparsanız bütün Anadolu peşinden gelecektir.''

Prof. Dr. ayrıca kişisel bir karar aldığını bundan sonra deprem nerede olacak, kaç büyüklüğünde olacak? tartışmalarına katılmayacağını söyledi:

''Ben kişisel olarak bir karar aldım. Artık bu ülkede fay tartışmayacağım. Deprem nerede olacak, niye olacak, nasıl olacak; orada kaç oldu, burada kaç oldu; bunu tartışmayalım da diyorum. Deprem mekanizması bu ülkede 13 milyon sene önce başladı ve daha milyonlarca sene devam edecek.

Halkı da jeolog yapmak gibi bir niyetimiz yok, gereği de yok. Jeofizikçi yapmaya da gerek yok. Depremleri durdurma gibi bir lüksümüz de yok.

Depremleri gerçek olarak algılayıp siyasetçisi, yöneticisi ve halkıyla; artık bu bence zaman kaybı olan fay tartışmalarını bir tarafa bırakıp; gelecek depremde yıkılmamak için, on binlerce insanımızı kaybetmemek için bu tartışmayı bırakıp; depremde yıkılmamak ve canlarımızı kaybetmemek için deprem dirençli kentler nasıl oluştururuz, onu tartışalım. Bütün gücümüzü ona verelim.''