Kamuoyunda 'amirallerin Montrö bildirisi' olarak bilinen açıklamada imzası bulunan 103 emekli amiral hakkında 'devletin güvenliğine veya anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma' suçundan 12'şer yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davada mahkeme, esasa ilişkin mütalaasını açıklaması için dosyayı savcılığa gönderdi. Tüm sanıkların duruşmalardan vareste tutulmasına ve haklarındaki adli kontrol kararlarının kaldırılmasına hükmedildi.

ANKARA 20. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya bazı tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı. Mahkeme Başkanı, Milli Savunma Bakanlığının (MSB) davaya müdahil olma talepli dilekçesini dosyaya yeniden sunduğunu bildirdi. Daha önceki celselerde ifadesi alınmayan bazı sanıkların talimatla beyanlarının alındığını bildiren Başkan, avukatlara söz verdi.

AK Parti Milletvekili Nilgün Ök, trafik kazasında yaralandı AK Parti Milletvekili Nilgün Ök, trafik kazasında yaralandı

Sanık avukatı Hüseyin Ersöz, amirallerin WhatsApp grubundaki yazışmalarının ortak suç işleme kastıyla yapılmadığını savunarak WhatsApp grubunda bulunup sanık olmayan herkesin tanık olarak dinlenmesini talep etti. Diğer avukatlar da müvekkillerinin Montrö Boğazlar Sözleşmesine ilişkin gündemdeki tartışmalar nedeniyle görüşlerini kamuoyuyla paylaşmak için dava konusu bildiriyi yayımladıklarını belirterek bu eylemin fikir ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini savundu.

Savcının görüşünün ardından ara kararını açıklayan mahkeme, tüm sanıkların duruşmalardan vareste tutulmasına ve haklarındaki adli kontrol kararlarının kaldırılmasına hükmetti.

Milli Savunma Bakanlığının davaya müdahillik talebine ilişkin önceki celselerde ret kararı verildiğini hatırlatan mahkeme, avukatların tanık dinlenmesi yönündeki taleplerini de reddetti. Mahkeme, dosyanın mütalaa aşamasına geldiğine ve gelecek celse esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için dosyanın Cumhuriyet savcısına verilmesine hükmetti. Duruşmaya 19 Eylül'de devam edilecek.