Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Interpol tarafından "Kırmızı Bülten"le aranan ve terör örgütü PKK/YPG'nin sözde Cezire sorumlusu Ali Dinçer'i Suriye'nin Kamışlı bölgesinde nokta operasyonla etkisiz hale getirdi.

Ali Dinçer Kimdir?

Ali Dinçer, 1991 yılında PKK terör örgütüne katılmış ve örgütün birçok kanlı eyleminde aktif olarak yer almıştır. MİT'in uzun süredir takibinde olan Dinçer, örgütün çeşitli saldırılarının planlayıcısı ve uygulayıcısı olarak biliniyor.

Acun Ilıcalı'nın Sevgilisi Ayça Çağla Altunkaya Dudak Uçuklatan Montu Almadı! Acun Ilıcalı'nın Sevgilisi Ayça Çağla Altunkaya Dudak Uçuklatan Montu Almadı!

Dinçer'in Saldırıları ve Eylemleri

  • 1997: Elazığ'ın Karakoçan ilçesine bağlı Demirtaş köyünde köylülerin mallarına el koyan, Bingöl Yayladere'de Jandarma Er İhsan Bahçıvan'ın şehit düştüğü saldırıyı organize etti. Ayrıca, elektrik idaresine bağlı 4 kişilik ekibin şehit olduğu saldırının talimatını verdi.
  • 1999: Bingöl'de polis memurları Ahmet Birkaç ve Mustafa Yüksel'in şehit olduğu saldırının hem faili hem de planlayıcısıydı.
  • 2003-2004: Bingöl'de uzman çavuş Alper Öcay ve sivil Hıdır Şahin'in şehit olduğu saldırıları ve bölgedeki birçok saldırıyı planladı.
  • 2007-2008: Dağlıca'daki Komando Taburuna yönelik saldırıda 12 askerin şehit olduğu, 16 askerin yaralandığı saldırıya ve Aktütün Jandarma Karakolu'na yapılan saldırılara bizzat katıldı.
  • 2015: Çukurca'daki askeri konvoy güzergahının mayınlanması, Üzümlü Sınır Kapısı'nda 10 gümrük memurunun kaçırılması, Çukurca Kaymakamlığı ve İlçe Jandarma Komutanlığı'na yönelik roketli saldırının talimatını verdi.