Bakan Özer'den lise öğrencileri ile ilgili önemli bir açıklama geldi. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ‘Meslek Liseleri Ailelerimizle Buluşuyor Projesi'nin tanıtım toplantısı için Rize’ye geldi. Bir otelde düzenlenen toplantıda konuşan Özer, meslek liselerinin önemine değinerek, mesleki eğitimde üretim odaklı bir yol izlediklerini ifade etti. Bakan Özer, “Mesleki eğitimdeki üretimi arttırmayı odağımıza koyduk. Mesleki eğitimdeki döner sermaye çerçevesindeki üretimin üç tane faydası var. Meslek liselerinde üretimin birinci faydası öğrencilerimiz uygulamalı, üreterek öğreniyor ve öğrenilen beceri kalıcı kılınıyor. İş gücü piyasasına gittikleri zaman hiç zorlanmadan öğrencilerimizin entegrasyonu gerçekleşmiş oluyor. İkinci faydası istihdam edilebilirliklerini arttırıyor. Üçüncü ve en önemli faydası, üretime yaptıkları katkı ölçüsünde öğrenciler asgari ücrete kadar öğretmenlerimiz de 2 asgari ücrete kadar pay alabiliyorlar” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Partili Milletvekillerine: Helal etmiyorum! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Partili Milletvekillerine: Helal etmiyorum!


Mesleki eğitimle öğrencilerin aile ekonomilerine katkı sunabildiğinin altını çizen Bakan Özer, “2018 yılında 3 bin 574 tane meslek lisesinde mesleki eğitimden elde edilen gelir 217 milyondur. 2021 yılında 1 milyar 162 milyondur. 6 kat arttı. Ve öğrencilerimize 2021 yılında dağıtmış olduğumuz para 52 milyon, öğretmenlerimize dağıttığımız maaşlarının haricinde pay 112 milyondur. 2022 yılındaki hedefimiz 1 buçuk milyarlık bir üretim kapasitesine erişebilmek. Ve 2022’nin ilk 3 ayında üretim süreci 2021’e göre yüzde 200 arttı. Yani muhtemelen 1,5 milyar değil 2 milyarın üzerinde bir üretim kapasitesine ulaşacağız. Yani mesleki eğitimin bir taraftan kalitesi, üretimi artarken, diğer taraftan öğrencisine ve öğretmenine kazandıran bir sistem haline geldi. Bir zamanlar ne olacak bu meslek liselerinin halinden gelinen nokta artık herkesin yer almak istediği, bir taraftan istihdamla ilişkiyi güçlendiren, diğer taraftan gelir kazandıran, diğer taraftan ülkenin gelişmesine katkı veren bir meslek lisesi” ifadelerini kullandı.