İzmir'e bağlı Karşıyaka ilçesinde bir AVM'de mağaza personeli Emrah Aksın, geçtiğimiz yıl ağustos ayında vatandaşlarında da kullanmış olduğu açık hava kısmında sigara içti. AVM yönetimi, personelin bu alanı kullanmaması gerektiği konusunda Aksın'ın çalıştığı mağazaya 3 bin TL ceza uyguladı. Mağaza da cezayı Aksın'ın maaşından kesti. Aksın kesintinin geri verilmesi için hem çalıştığı firmayla hem de AVM yetkilileriyle konuştu ancak bir sonuca varamadı.

Bu olay üzerine Emrah Aksın, avukatı Cansu Akkaş aracılığıyla dava yoluna blavurdu. Karşıyaka 2'nci İş Mahkemesi'nde görülen davada 13 Haziran'da karar verildi. Mahkeme, işverenin çalışanı nedeniyle uğramış olduğu maddi zararın tahsili için ancak İş Kanunu ve diğer ilgili kanunlarda yer verilen şartların gerçekleşmesi durumunda maaştan kesinti uygulabileceği gerekçesiyle kesintinin iptaline karar verdi.

"BU DAVAYI HERKES İÇİN AÇTIM"
Konu hakkında görüşlerini dile getiren Emrah Aksın, "AVM yönetimi ile çalıştığım firmaya durumu ilettim ancak sonuç alamadım. Kendilerini haklı buldular. Konuyu yargıya taşıdım. Üzerinden 1 yıl geçti ve kazandık. Bu sadece benim için geçerli değil. Binlerce kişiyi ilgilendiriyor. Bu davayı herkes için açtım. Benim gibi benzer şekilde ceza kesilen ve ödemek zorunda kalan işçiler için emsal teşkil etmesini isterim" ifadelerini kullandı.

"KAFASINA GÖRE KESİNTİ YAPAMAZ"

Mustafa Sarıgül'den yeni açıklama: Bu son konuşmam Mustafa Sarıgül'den yeni açıklama: Bu son konuşmam

Kararın çalışanlar için emsal niteliğinde olduğunu belirten avukat Cansu Akkaş, "İşveren, müvekkilimin maaşından para cezası kapsamında kesinti yapıyor. Biz de bu kesintinin hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle konuyu yargıya taşıdık. İş Mahkemesi, kesintinin yapılabilmesi için belli şartların olması gerekçesiyle bu durumu aykırı buldu. İşçinin maaşından kesinti yapılabilmesi için kanunlara göre öncelikle işçinin muvafakatının olması gerekiyor. Sonrasında maaşının belirli bir miktarının kesilmesi gerekiyor. İşverenin ise bunu belli nedenle ve mahkeme kararıyla uygulaması gerekiyor. Kafasına göre kesinti yapamaz. Birçok çalışan bu bilgiyi bilmediği için yapılan bu tür kesintilere itiraz etmiyor. Bu nedenle mahkemenin verdiği karar, milyonlarca çalışanı ilgilendiren emsal bir karar" değerlendirmesinde bulundu.