Meteoroloji Genel Müdürlüğü, resmi sitesinden yayımladığı duyular ile birçok bölgeyi fırtına, toz taşınımı ve gök gürültülü sağnak yağış için uyardı. Resmi meteoroloji uyarılarının detayları haberimizde. 5 Nisan çarşamba günü hava nasıl olacak? Son meteorolojik uyarılar haberimizde.

Kıyı Ege ve Trakya'da Beklenen Kuvvetli Gök Gürültülü Sağanak Yağışlara Dikkat!

4 Nisan 2023 Salı günü Marmara Bölgesi ve Ege Bölgesi’nde beklenen gök gürültülü sağanak yağışların bu gece saatlerinden itibaren İzmir, Aydın ve Muğla çevreleri ile Edremit Körfezi’nde (Çanakkale’nin Ayvacık ve Bayramiç, Balıkesir’in Edremit, Havran, Burhaniye, Gömeç ve Ayvalık ilçeleri) çok kuvvetli yer yer şiddetli (51-100 kg/m2), Manisa, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Yalova, Kırklareli, Tekirdağ ve Edirne çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2) olacağı tahmin ediliyor. Ani sel, su baskını, ulaşımda aksamalar, yıldırım, dolu yağışı, ani fırtına ve hortum gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

istanbul-yagmur-foto-iha-dha-12_16_9_1605688672_16_9_1648705177_16_9_1656338282-1_16_9_1659594835

Kuvvetli Rüzgar ve Fırtınaya Dikkat!

Rüzgarın; 4 Nisan 2023 Salı günü İç Ege, İç Anadolu Bölgesi, Batı ve Orta Akdeniz ile Karadeniz’in iç kesimlerinde güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli yer yer fırtına (40-60 km/saat hamleli 60-70 km/saat), Burdur, Isparta, Antalya’nın iç kesimleri, Afyonkarahisar, Konya, Karaman, Niğde ve Kayseri çevrelerinde kuvvetli fırtına (70-90 km/saat), yüksek kesimlerinde hamleli tam fırtına (90-100 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Ulaşımda aksamalar, ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır. Kuvvetli rüzgar ve fırtınanın İç Anadolu, Batı Karadeniz ve Akdeniz’de Salı gece saatlerinden sonra, Doğu Karadeniz’de Çarşamba öğle saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi bekleniyor.

saganak-yagmur-iha_16_9_1525709320-880x495-1_16_9_1659332839 (1)

Deprem Bölgesinde Beklenen Toz Taşınımı ve Kuvvetli Lodosa Dikkat!

Kemal Kılıçdaroğlu: "Sizin için mücadele verdim, mücadele vermeye de devam edeceğim." Kemal Kılıçdaroğlu: "Sizin için mücadele verdim, mücadele vermeye de devam edeceğim."

Deprem Bölgesinde yarın (Salı) öğleden sonra Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Elazığ, Malatya ve Diyarbakır çevrelerinde Suriye kaynaklı toz taşınımı bekleniyor. Çarşamba günü öğle saatlerinde etkisini kaybetmesi beklenen toz taşınımının Şanlıurfa’nın güney kesimlerinde yer yer kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Rüzgarın; Salı günü Adana'nın kuzeyi, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Malatya çevrelerinde güney ve güneybatı yönlerden yer yer kuvvetli (40-60 km/saat), Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Elazığ ve Diyarbakır’ da orta kuvvette (20-40 km/saat) esmesi bekleniyor. Toz taşınımı ve lodosun meydana getirebileceği hava kalitesinde düşme ve görüş mesafesinde azalma, soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmesi ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

yagmursaganak-1476127-1

Adana ve Osmaniye'nin Kuzeyi ile Kahramanmaraş'ın Güneybatısında Kuvvetli Yağışlara Dikkat!

Yapılan son değerlendirmelere göre; Doğu Akdeniz'de beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların, yarın (Çarşamba) sabah saatlerinden itibaren Adana ve Osmaniye'nin kuzey ilçeleri ile Kahramanmaraş'ın güneybatısında (Andırın) yerel kuvvetli olması beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

yagmur-shutterstck_16_9_1533221558-880x495

Doğu Anadolu'nun Kuzey ve Doğusunda Kuvvetli Rüzgar ve Fırtınaya Dikkat!

Yapılan son değerlendirmelere göre; rüzgarın, yarın (Çarşamba) sabah ile akşam saatleri arasında Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli ve fırtına (40-70 km/saat), yüksek kesimlerinde yer yer hamleli kuvvetli fırtına (80 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmesi ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Kaynak: Meteoroloji Genel Müdürlüğü, https://www.mgm.gov.tr/tahmin/uyari-goster.aspx