Bireysel başvuruyu değerlendiren Anayasa Mahkemesi (AYM) , hakaret davasından aldığı cezaya itiraz etmek için gerekçeli kararı alamayan, bu nedenle mağdur olan vatandaşa devletin 15 bin lira tazminat ödemesine karar verdi.

AYM, Aydın’da 3 yıl önce yaşanan olayla ilgili yargılamanın eksik yapıldığını, suçlanan kişinin talebine rağmen gerekçeli karar açıklanmadan mahkumiyet verilmesini hukuka aykırı buldu. Devletin tazminat ödemesine hükmetti.

Dosya bilgilerine göre Aile Hekimi olarak görev yapan Özgür Şakir Beller'i bir meslektaşı “Bana orta parmak işareti” yaptı diye şikayet etti. Davanın görüldüğü Aydın 1. Asliye Ceza Mahkemesi 12 Mart 2019'da Beller'i suçlu bularak önce 82 gün hapis cezasına çarptırdı.

Ardından para cezasına çevirerek Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılmasına karar verdi. Beller, duruşmadan 3 gün sonra bir dilekçe vererek ‘gerekçeli kararın' kendisine tebliğ edilmesinden sonra itiraz edeceğimi bildirdi.

MEB 2022 Yılı Bursluluk Hakkı Kazanan Öğrenciler Hakkında 81 İl Müdürlüğüne Resmi Yazı gönderdi MEB 2022 Yılı Bursluluk Hakkı Kazanan Öğrenciler Hakkında 81 İl Müdürlüğüne Resmi Yazı gönderdi

Dilekçeye rağmen mahkeme gerekçeli kararı açıklamadan dosyayı itirazı görüşmek üzere Aydın 1. Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi. Karar orada onandı. Beller bunun üzerine AYM'ye bireysel başvuruda bulundu.

MAHKEMEYE ERİŞİM HAKKI İHLAL EDİLDİ

AYM 15 Haziran 2019 tarihinde yapılan başvurunun dosyasını inceledi, “Savunma için gerekli zaman ve kolaylıklara sahip olma ve mahkemeye erişim haklarının ihlal edildiğine ilişkin iddianın kabul edilebilir olduğuna” karar verdi. AYM Kararında şöyle denildi:

“Anayasa’nın 36. maddesinde güvence altına alınan adil yargılanma hakkı kapsamındaki savunma için gerekli zaman ve kolaylıklara sahip olma ve mahkemeye erişim haklarının ihlal edildiğine;  kararın bir örneğinin mahkemeye erişim haklarının ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmak üzere Aydın 1. Asliye Ceza Mahkemesine gönderilmesi ve başvurucuya 15 bin TL manevi tazminat ve avukatlık ücretinin  ödenmesine karar verildi.”