Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı. Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı.

Merkez Bankası (TCMB) tarafından alınan yeni bir karara göre, 1 Amerikan Doları'nın 27 TL seviyesini geçmemesi için bankalara talimat verildi. Bu talimatlardan biri de kur korumalı mevduat (KKM) kredileri ile ilgili oldu. Bankalar, 1 Ağustos tarihinden itibaren KKM mudisine piyasadaki cari oranların altında kredi tahsis edemeyecek.

Önceki uygulamada, döviz bozarak KKM hesabı açan işletmeler, KKM'yi TL kredilerde teminat olarak kullanabiliyorlardı. Ancak yeni kararla birlikte, döviz bozdurarak açılan KKM hesapları artık TL kredilere teminat olarak kullanılamayacak. TCMB tarafından bankalara telefonla verilen talimatla bu değişiklik yapıldı.

KKM hesapları, Eximbank'a verilen teminat mektupları dışında kredi temini maksadıyla tanzim edilenler hariç olmak üzere, teminat mektupları, akreditifler, mal alımı ve bayilik gibi gayri nakdi krediler için teminat olarak kullanılabiliyordu. Ancak yeni düzenlemeyle bu kullanım kapsamı daraltıldı.

Bu kararla birlikte, bankaların toplam mevduat içinde TL mevduatın payının yüzde 58'in altında kalmaması için KKM karşılığı ticari kredilerde faiz oranlarını piyasanın altında tutma pratiği de değişebilir. Bu tür önlemler, döviz kurundaki dalgalanmalara karşı ekonomik istikrarı sağlamak amacıyla alınmaktadır.