Ekonomi çevrelerinin yakından takip ettiği toplantı öncesinde, 15 farklı ekonomistin katılımıyla bir beklenti anketi düzenlenmişti. Ekonomistlerin beklentilerinin ortanca değeri, politika faizinin 250 baz puan artırılması yönündeydi. Anket sonuçları, faiz beklentilerinin yüzde 18,5 ile 20 arasında olduğunu gösteriyordu. Yıl sonu için beklentiler ise yüzde 20 ile 30 arasında değişiyordu. Yıl sonu için ortanca faiz beklentisi ise yüzde 26,5 idi.

Beklentileri Neden Aşan Bir Karar?

TCMB'nin bu denli yüksek bir faiz artışına gitmesi, ekonomistleri ve piyasaları şaşırttı desek yeridir. Beklentilerin çok üzerinde bir artışla, banka enflasyon ve döviz kurlarına dair endişelerini net bir şekilde ortaya koymuş oldu. Fakat bu agresif faiz politikası, borçlanma maliyetlerini yükselterek ekonomiye olumsuz etkiler yapabileceği ihtimalini de beraberinde getiriyor.

Volvo marka araç tutkunlarına kötü haber! Artık üretilmeyecek... Volvo marka araç tutkunlarına kötü haber! Artık üretilmeyecek...

Ekonomistlerin Yorumları ve Yıl Sonu Beklentileri

Toplantı sonrasında ekonomistler, TCMB'nin attığı adımın enflasyonu kontrol altına alma ve döviz kurlarındaki dalgalanmayı frenleme amacı güttüğünü ifade ettiler. Ancak, bu kadar yüksek bir faiz oranının, yatırım ve tüketimi olumsuz etkileyeceğine dair endişelerini de dile getirdiler. Yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı yüzde 26,5 olarak belirlenirken, bu yeni kararın beklentileri nasıl etkileyeceği merak konusu.