İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi'nin temmuz ayı olağan toplantısında Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu sanayiciler ile buluştu

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi'nin temmuz ayı olağan toplantısında sanayiciler, faizlerin yüzde 50'lere yükselmesinden şikayet ederken Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu "Ucuz kredi kullanıp döviz ve araba alıyorsunuz, hepinizin listesi elimizde var" dedi. Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu sanayicileri “stokçuluk yapmakla” suçlarken, İSO Başkanı Erdal Bahçıvan suçlamaya itiraz etti ve “çok tehlikeli ithamlarda bulunuyorsunuz” dedi. Toplantıda tansiyon zaman zaman yükseldi.

Sözcü'de yer alan habere göre İSO Meclisi'nin bugün temmuz ayı olağan toplantısı, sanayiciler ile Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu arasında atışmalara sahne oldu. “Reel Kesimi Destekleyen Nitelikli Finansman Politikalarının Üretim ve İhracat Açısından Önemi'' ana gündemi ile İSO’nun Odakule’deki binasında yapılan toplantıda zaman zaman tansiyon yükseldi.

"Ucuz kredi kullanıp döviz ve araba alıyorsunuz, hepinizin listesi elimizde var”
İSO Başkanı Erdal Bahçıvan ve diğer sanayiciler, TCMB’nin politika faizi yüzde 14 iken bankalarda yüzde 50’lere varan oranlarda kredi faizleriyle karşı karşıya kaldıklarını ve Eximbank’tan da yeterli kredi desteğini alamadıklarını söylerken, Kavcıoğlu, kamu bankalarının yüzde 15,8 ile ticari kredi kullandırdığını, Eximbank’ın da TL cinsi yüzde 10, döviz cinsi yüzde 1 ile kredi kullandırdığını, yüzde 50’lere varan faizlerin söz konusu olmadığını söylerken sanayicilere “Ucuz kredi kullanıp döviz ve araba alıyorsunuz, hepinizin listesi elimizde var” diye yanıt verdi.

"Çok tehlikeli ithamlarda bulunuyorsunuz” 
24 Şubatta bugüne şirketlerin ucuz kredi çekip 55 milyar dolarlık döviz aldığını tespit ettiklerini ve bu şirketlerin listesinin ellerinde olduğunu belirten Kavcıoğlu, döviz alanlara ucuz kredi vermeyeceklerini söyledi.

Tarım Kredi Kooperatif marketlerindeki indirimler bugün başladı! İşte indirim yapılan o ürünler Tarım Kredi Kooperatif marketlerindeki indirimler bugün başladı! İşte indirim yapılan o ürünler

Kavcıoğlu sanayicileri ayrıca “stokçuluk yapmakla” suçlarken, İSO Başkanı Bahçıvan bu suçlamaya itiraz etti ve “çok tehlikeli ithamlarda bulunuyorsunuz” eleştirisini yöneltti. Toplantıda bu anda tansiyon yükseldi.

Şirketlerin hem vergi avantajıyla dövizden KKM’ye geçtiğini hem de ucuz krediyle döviz almaya devam ettiğini öne süren Kavcıoğlu, bir televizyon kanalında dövize ulaşamadıklarından şikayet eden bir iş insanını arayıp görüştüğünü, kendisinin özür dilediğini aktardı.