Merkez Bankası 2024 yılı sonu için enflasyon tahminini açıkladı. Merkez Bankası Başkanı Gaye Erkan 2024 yılı sonu için enflasyonun yüzde 40,9 olacağını öngördüklerini söyledi.

Sosyal Medya Fenomeni Gizem B. Müstehcenlik Suçlamasıyla Gözaltına Alındı Sosyal Medya Fenomeni Gizem B. Müstehcenlik Suçlamasıyla Gözaltına Alındı

Erkan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Görevimiz fiyat istikrarı amacıyla dezenflasyonun en kısa sürede tesis edilmesi ve enflasyonun tek haneye indirilmesidir. Tüm çalışmalara bu azim ve kararlılıkla devam ediyoruz.

Haziran ayında başlattığımız güçlü parasal sıkılaştırma ile enflasyonla kararlı bir şekilde mücadele ediyoruz. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar tüm araçlarımızı kararlılıkla kullanmaya devam edeceğiz.Banka olarak görevimiz enflasyonu tek haneli rakamlara indirmek.

"DEZENFLASYON SÜRECİ 2024 BAŞLAYACAK"

İç talepten dengelenmeye ilişkin şimdiden bazı öncü sinyaller alıyoruz. Dezenflasyon sürecinin 2024 yılının ikinci yarısında başlamasını öngörüyoruz. Parasal sıkılaştırmanın geniş çaplı etkileri zamana yayılmaktadır.

95 doları aşan petrol fiyatları yüksek oynaklık göstererek 90 dolar civarında seyretmeye devam ediyor. Petrol fiyatlarında kayda değer belirsizlik işaret ediliyor. Son dönemde gelişmekte olan ülkelerden portföy çıkışı gözlenmektedir. Tüm olumsuz şoklara rağmen ülkemizde finansman koşullarının dengeli seyrettiğini de olumlu bir gelişme olarak vurgulamak istiyorum. Enflasyondaki artışta büyük şokların bir arada gerçekleşmesi etkili olmuştur.

"AŞIRILIĞIN ORTADAN KALKTIĞINI GÖZLEMLİYORUZ"

Enflasyonun yükselişinde temel belirleyici olan unsur talebin yapısı ve dengelenmesidir. Bu bağlamda talepteki güçlü seyir devam etmekte, bazı göstergelerde talepteki aşırılığın ortadan kalktığı gözlemlenmektedir. Eylül enflasyonu Ekim'deki yüksek frekanslı veriler ve tüm öncü göstergeler, söz konusu şokların enflasyona yansımasının büyük ölçüde tamamlandığına işaret etmektedir.