İYİ Parti lideri Meral Akşener, canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu. Akşener, Altılı Masa ve Cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili sorulara net yanıtlar verdi.

Türkiye’nin gündeminde ekonomik krizin yanı sıra 2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri var. Mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylığı AKP-MHP cephesinde malumun ilamı oldu. Altılı Masa ise henüz adayını açıklamadı.

Bu sabah FOX TV’de yayınlanan Çalar Saat adlı programda İlker Karagöz’ün konuğu oldu.
“Altılı Masa’da çatlak var mı?”, “İYİ Parti’de masadan kalkmak gibi bir yaklaşım var mı?” sorularını “Hayır” diye yanıtlayan Akşener, “Aday liderler masasından mı olacak” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

BİZ CUMHUR İTTİFAKI GİBİ DEĞİLİZ

“Cumhurbaşkanı adayının bu masadan çıkacağını ilk olarak Kılıçdaroğlu dile getirdi. Biz o masada bulunanlar olarak bunu olumlu bulduk. Dolayısıyla karar masadan çıkacak. Yani karar masadan çıkacak. Altılı Masa’yı oluşturan liderlerin o karara katılımını seçmenleri ve sahada gördükleri belirleyecek. Tartışacağız, biz Cumhur İttifakı gibi değiliz. Altılı Masa bir ortak akıl platformu.”

DERDİM PARLAMENTER SİSTEME DİKKAT ÇEKMEKTİ

Meral Akşener’in açıklamalarından satır başları şöyle:

– Cumhurbaşkanı adayı olmayacağımı ifade ettim. Başbakan adayı olacağımı söyledim. 31 Mart’ta CHP ile birlikte seçime gitmek ve teklifin onlardan gelmesi seçmeni tekrar ayaklandırmak içindi. Derdim parlamenter sisteme dikkat çekmekti. Hâlâ tek adaylığa gidilmeli gerektiğini düşünüyorum.

– Kazanacak bir aday. Parlamenter sisteme geçilmesi gerektiğini vurgulayacak bir adam. Devlet tecrübesi olan bir adayımız olacak. Millet İttifakı’nın adayı olacak. Olması gereken bu.

TUNÇ SOYER’İN AÇIKLAMASI

Memur ve Memur Emeklisine Ne kadar Zam Yapılacak? Memur ve Memur Emeklisine Ne kadar Zam Yapılacak?


-Atatürk’ün sözlerini hüküm cümlesi olarak kurduğu için bu dönemde bizim yarattığımız atmosferi bozuyor. Bunlardan kaçınılması gerektiğini düşünüyorum. Daha dikkatli olunması gerektiğini
düşünüyorum.

İŞSİZLİK TEPKİSİ

-İşsizlik düşmüyor. Artık insanlar o kadar umutsuz ki. İnsanlar iş aramaya devam ediyor. Ama bekar olanlar iş aramaktan vazgeçmiş durumda. Uzun zamandır esnaf geziyorum. Pandemi yoktu. Şu anda işçi sayısı düştü. İşsizlik artıyor.

*Yanıma bir kadın geldi. Oğlunun ayağında lastik terlikler var. Eşi işten çıkmış. Önceliği çocuğunu okula göndermek. 12 yaşında bir çocuk. ‘Çantalar çok pahalıymış dedi’ babası asgari ücretle çalışıyormuş.

4 yıllık üniversite mezunlarının garsonluk yaptığı bir tabloyla karşı karşıyayız.